3.5.2 Gebiedsgerichte Aanpak Noordwest Overijssel

Portefeuillehouder
Maurits von Martels

Acties 2024

  1. Wij werken, samen met de andere overheden en maatschappelijke partners, aan een integraal toekomstperspectief voor het gebied. De Gebiedsagenda stikstof (GGA Stikstof) en de Regionale Veenweidestrategie (Klimaatakkoord) zijn hier onderdeel van.
  2. Wij herijken de opgaven en het gebiedsproces op basis van de doelen en kaders van het Nationaal Programma voor het Landelijke Gebied en de doorvertaling daarvan in het Provinciaal Programma voor het landelijk gebied en het bijbehorende Gebiedsprogramma Noordwest Overijssel.
  3. Wij investeren in kennis, onderzoek en pilots voor de reductie van CO2 uitstoot en het remmen van de bodemdaling. Wij maken samen de andere overheden en maatschappelijke partners een Regionale Veenweidestrategie 2.0 die vervolgens wordt opgenomen als een maatregelpakket binnen het PPLG Overijssel. 
  4. Wij besteden de rijksmiddelen van de specifieke uitkering Interbestuurlijk Programma Vitaal Platteland (IBP-VP) aan de met het rijk afgesproken projecten van onszelf en de andere gebiedspartners. Het gaat om projecten voor het tegengaan van bodemdaling, het vasthouden van CO2 en het versterken van landbouw, natuur en toerisme.
  5. Wij besteden de rijksmiddelen uit de specifieke uitkering Impuls Veenweiden conform de afspraak met het rijk aan de aankoop en vernatting van landbouwgronden binnen de bestaande plannen voor de uitwerkingsgebieden N2000. Aanvullend kunnen we (op vrijwillige basis) grond of bedrijven in het veenweidegebied aankopen als hefboom voor het gebiedsproces.

Inhoudelijke kleurscore

O

Inhoudelijke toelichting

Ad actie 1: 

In de Bestuurlijke Regiegroep NW Overijssel is besloten geen apart toekomstperspectief op te stellen voor NW Overijssel. Dit wordt opgenomen binnen de Nieuwe Omgevingsvisie en het TvOP (Toekomst voor Ons Platteland). 

Ad actie 2:  

Deze actie is uitgevoerd maar niet meer actueel door het stopzetten van het NPLG (Nationaal programma landelijk gebied). We wachten op de uitwerking van de nieuwe koers van het Rijk. Deze nieuwe koers voor het landelijk gebied is ook voor de Veenweideopgaaf gebaseerd op doelsturing en gebiedsspecifieke maatregelen. Mede door alle ontwikkelingen is het niet gelukt om de Regionale Veenweidestrategie 2.0 (RVS) vast te stellen in 2024. We richten ons de komende anderhalf jaar op het opstellen van de RVS en de bijbehorende besluitvorming, inclusief de uitwerking van de nieuwe landelijke koers. Hiervoor is het noodzakelijk om de financiële middelen door te zetten in 2025. 

Ad actie 3: 

In het rapport Bouwstenen Veenweidestrategie is specifieke kennis over veenweide in NW Overijssel uitgewerkt. Eén van de aanbevelingen uit het rapport Bouwstenen Veenweidestrategie 2.0 is om meer praktijkproeven te doen in de verschillende deelgebieden. Dit omdat de veenweidesituatie in NW Overijssel nogal verschillend is en specifiek. In verschillende gebiedsprocessen TvOP zien we nu diverse proeven ontstaan. Er loopt een proef “overlagen” en “grondkeren” evenals een proef “greppelinfiltratie”. We hebben al de nodige ervaring met “waterinfiltratiesystemen” en “boeren op hoogwater en veen”. Met deze proeven gaan we door met de monitoring ervan.  

Ad actie 4; Het proces loopt, maar niet alle verwachte aanvragen zijn ingediend en financieel beschikt. De SPUK loopt tot en met 2025. 

Ad actie 5; Voor de Impulsgelden is uitstel gevraagd en gekregen voor de einddatum van de bestedingen van 2 jaar (nu eind 2027). Met middelen uit de Impulsgelden is de subsidieaanvraag Jump voor het Veeninnovatiecentrum gehonoreerd. De overige middelen uit deze SPUK worden in overleg met de Ontwikkelopgave Natura 2000 besteed. 

Financiële kleurscore

G

Financiële toelichting

Verlenging looptijd Kwaliteit van Overijssel (KvO)-budget Veenweide:

Zoals inhoudelijk toegelicht is de oplevering van de Regionale Veenweidestrategie 2.0 niet gerealiseerd. In het PS besluit (2022/1103060) van 6 april 2022 op het investeringsvoorstel is opgenomen dat de KvO middelen beschikbaar blijven totdat de Regionale Veenweidestrategie is opgesteld.

Daarom stellen wij voor om het looptijdeinde van het KvO budget te verlengen van 31 december 2024 naar 31 december 2026. 

Statenvoorstellen en -besluiten

  • Investeringsvoorstel Gebiedsgerichte aanpak Noordwest Overijssel en besluit (besluit PS 30 maart 2022)

Begrotingswijziging

  • Geen

Baten begrotingswijziging

Lasten begrotingswijziging

Resultaatbestemming

Verantwoordelijk portefeuillehouder

Maurits von Martels