3.5.6 Provinciaal programma landelijk gebied

Portefeuillehouder
Maurits von Martels

Acties 2024

  1. Wij stellen het definitieve Provinciaal Programma Landelijk Gebied op, op basis van lopende trajecten en programma's.
  2. Wij brengen in beeld wat de impact is van de maatregelen op sociaal-economische vlak.
  3. Wij actualiseren de gebiedsdossiers en het uitvoeringsprogramma drinkwaterwinningen Overijssel.

Inhoudelijke kleurscore

O

Inhoudelijke toelichting

  1. Met het vervallen van het NPLG medio 2024 is ook de vaststelling van het PPLG gestopt. Overijssel heeft in oktober een Specifieke uitkering ontvangen voor de uitvoering van Maatregelpakketten. Daarmee is  de focus verschoven naar drie pijlers: 1. brede integrale aanpak (landbouw, sociaal economisch en veiligheid), 2. proeftuinen en gebiedsprocessen (koplopers) en 3. opbouw grondpositie (dit is geld voor de afwaardering van landbouw grond). Per brief bent u recent geïnformeerd over het vervolg van PPLG en de voorgestelde aanpak van het landelijk gebied (D2024-11-015215).
  2. In 2024 is de Sociaaleconomische impactanalyse (SEIA) voor Overijssel uitgevoerd. Met de gebiedstafels is daarnaast geïnventariseerd wat de verwachte impact zou zijn van de oorspronkelijke PPLG maatregelen op de brede welvaartsthema’s en is dit getoetst aan de hand van kwantitatief onderzoek. Gebleken is dat de geplande maatregelen een positieve impact zouden hebben op natuur, milieu en de fysieke gezondheid. Een mogelijk negatieve impact was er op het mentaal welzijn van de agrarische ondernemer en het gezin, de verhoogde kans op ondermijning door de vrijkomende agrarische bebouwing en een verslechtering van de werkgelegenheid in de agrofood sector. Deze resultaten hebben als input gediend voor de aangevraagde middelen via de Specifieke uitkering Maatregelpakketten binnen pijler 1 (zie punt 1).
  3. In 2024 hebben we samen met de gebiedspartners de restopgaven van de gebiedsdossiers vertaald naar mogelijke maatregelen voor het uitvoeringsprogramma drinkwaterwinningen Overijssel. Daarbij zijn de mogelijke maatregelen en het doelbereik bepaald. In werksessies is gewerkt aan het creëren van draagvlak.  Vervolgens is een uitvoeringsprogramma opgesteld.

Financiële kleurscore

G

Financiële toelichting

Wij hebben in 2024 een tweetal specifieke uitkeringen (SPUK's) van het Rijk ontvangen. Een deel van de middelen is ingezet om de gehele voorfinanciering van de provincie te dekken. Het grootste gedeelte is nog beschikbaar voor de uitvoering van de maatregelpakketten in de komende jaren.

Resultaatbestemming van de ontvangen Rijksmiddelen (december circulaire) voor de indirecte uitvoeringskosten van de maatregelpakketten: 

Via de december circulaire van het provinciefonds 2024 heeft het Rijk een decentralisatie uitkering verstrekt voor de dekking van de indirecte lasten die nodig zijn om de maatregelpakketten te realiseren. Op basis van een landelijke verdeling, gekoppeld aan de opgaven ten aanzien van de beleidsdoelen op natuur (inclusief stikstof), klimaat en stikstof, hebben wij € 6,7 miljoen ontvangen. 

De middelen van de SPUK-maatregelpakket hebben een uitvoeringsperiode van 4 jaar, met een mogelijkheid om een verlenging van 4 jaar aan te vragen. De indirecte lasten van de uitvoering zullen dan ook over meerdere jaren genomen worden.  De middelen worden ingezet voor de indirecte lasten, waaronder het programmateam, om de maatregelpakketten uit te voeren en een passende verantwoording hierover te kunnen afleggen. Het voorstel is om de middelen toe te voegen aan de Reserve Uitvoering Kwaliteit van Overijssel en te koppelen aan prestatie 3.5.6. Om de indirecte lasten in 2025 te kunnen dekken is het nu ook nodig om € 1,3 miljoen toe te voegen aan de begroting 2025.

Resultaatbestemming - toevoeging middelen aan UKvO: 

Onder kerntaak Overhead, financiering en algemene dekkingsmiddelen stellen wij voor om de ontvangen decentralisatie uitkering, ad € 6,7 miljoen toe te voegen aan de Reserve Uitvoering Kwaliteit van Overijssel en te koppelen aan prestatie 3.5.6 voor de indirecte uitvoeringskosten van de SPUK Maatregelpakketten met een looptijdeinde van eind 2028.

GS besluit jaarschijf 2025 - indirecte uitvoeringskosten:

Onder voorbehoud van goedkeuring van bovenstaande wijziging hebben wij besloten om vanuit de Reserve Uitvoering Kwaliteit van Overijssel een bedrag van € 1,3 miljoen toe te voegen aan de begroting 2025 om de indirecte uitvoeringskosten van de SPUK Maatregelpakketten te dekken onder prestatie 3.5.6.

Vrijval Kwaliteit van Overijssel budget uit 2023:

Zoals bij de 2e monitor 2024 aangekondigd stellen wij u voor om de Kwaliteit van Overijssel middelen die via de resultaatbestemming in 2023 € 645.000 beschikbaar zijn gesteld voor 2024 en bestemd zijn voor de uitvoering van de pilot KPi's op biodiversiteit en voor jaargrens overstijgende subsidies vrij te laten vallen. Daarnaast hebben wij vanuit het Kwaliteit van Overijssel budget € 275.000 extra kunnen overboeken naar de rijksbudgetten. Totaal kan een bedrag van € 920.000 vrijvallen uit de Reserve uitvoering Kwaliteit van Overijssel. Deze wijziging hebben wij opgenomen onder kerntaak Overhead, financiering en algemene dekkingsmiddelen.

Statenvoorstellen en -besluiten

  • Statenvoorstel - Investeringsvoorstel PPLG 2023
  • Besluit - Investeringsvoorstel PPLG 2023

 

Begrotingswijziging

  • GS Begrotingswijziging

Baten begrotingswijziging

Lasten begrotingswijziging

1300

Resultaatbestemming

Verantwoordelijk portefeuillehouder

Maurits von Martels