Overhead
Terug naar navigatie - OverheadConcern control
Jaarlijks voert het team concern control een 217a onderzoek uit in opdracht van Gedeputeerde Staten (GS). In de vorige monitor is het onderwerp van onderzoek ‘leges en overige opbrengsten’ al aangekondigd. GS hebben d.d. 19 april 2022 het onderzoeksplan vastgesteld en het team concern control de opdracht gegeven het onderzoek uit te voeren. Het onderzoeksplan voldoet aan Verordening voor 217a onderzoek.
De doelstelling van het onderzoek is (het geven van) inzicht in de wijze waarop de provincie omgaat met leges en overige opbrengsten met als resultaat een oplossingsrichting om de opbrengstverantwoording verder te verbeteren. Het onderzoek kent een projectmatige aanpak waarbij de samenwerking wordt gezocht met de financieel specialisten binnen de provinciale organisatie onder de eindverantwoordelijkheid van concern control. Het doel is om het onderzoeksrapport in het najaar 2022 aan GS op te leveren.
Gasonafhankelijk provinciaal vastgoed
De provincie Overijssel wil een actieve bijdrage leveren aan de energietransitie. Wij hebben daar een voorbeeldfunctie in. De geopolitieke situatie laat momenteel zien hoe kwetsbaar we zijn als wij in onze energiebehoefte afhankelijk zijn. Bij de Perspectiefnota 2023 hebben wij daarom een investeringsbudget gevraagd voor verduurzaming van ons provinciehuis. Wij hebben in de perspectiefnota tevens gemeld dat wij onderzoeken welke stappen wij kunnen zetten om de verduurzaming van ons vastgoed te intensiveren en dat wij u hierover informeren.
Uit onze onderzoeken is gebleken dat wij in 2023 aanvullende maatregelen kunnen nemen om ons provinciaal vastgoed (provinciehuis en steunpunten) volledig gasonafhankelijk te maken. Wij stellen u voor om een investeringsbudget van € 360.000 beschikbaar te stellen.
Doordat wij met deze maatregelen energiekosten besparen kunnen wij de afschrijvingslasten dekken uit onze exploitatiebudgetten. De investering is daarmee budgettair neutraal.
Zoals bekend heeft het Rijk besloten dat de gemeenten en provincies uiterlijk 10 oktober 2022 van het gas(contract) van Gazprom af moeten. Of en zo ja op welke wijze we dit kunnen realiseren, is nog in onderzoek bij het SSC ONS (kartrekker voor dit contract, namens deelnemende gemeenten en provincie).
Slim digitaal Overijssel
Vanuit het coalitieakkoord is € 1 miljoen aan investeringsimpuls gereserveerd voor “Slim Digitaal Overijssel”. Het impulsgeld wordt ingezet om de kennis, competenties en instrumenten van onze organisatie op gebied van digitalisering en data verder te versterken en deze in te zetten bij de opgaven. Bij uw besluit van 15 december 2021 (PS/2021/1104445) heeft u ingestemd met het beschikbaar stellen van deze middelen in de uKvO voor de jaren 2022 en 2023.
Op basis van de spelregels van de Reserve uitvoering Kwaliteit van Overijssel hebben wij besloten om een bedrag van € 0,35 miljoen te onttrekken aan de Reserve uitvoering Kwaliteit van Overijssel en toe te voegen aan de jaarschijf 2022 aan het onderdeel 10.0 Bedrijfsvoering van de kerntaak 'Overhead, financiering en dekkingsmiddelen' van de begroting 2022.
IPO
Onder prestatie 7.3.1 hebben wij het voorstel opgenomen om € 48.000 over te hevelen naar onderdeel 10.0 Bedrijfsvoering van de kerntaak 'Overhead, financiering en dekkingsmiddelen' om de kosten van het IPO binnen deze prestatie te dekken.
Normbedragen 2022 en aanpassing personeelsbudget
Wij stellen u voor de personeelsgebonden budgetten aan te passen in verband met de gewijzigde normbedragen 2022 (o.b.v. de huidige CAO). Dit betreft een verhoging met een bedrag van € 1,7 miljoen (aflopend tot € 1,6 miljoen in 2026) ten laste van de door u ter beschikking gestelde middelen bij de Perspectiefnota 2023 (€ 0,5 miljoen) en de binnen het directiebudget geoormerkte middelen in de meerjarenbegroting (€ 1,2 miljoen). In principe is dit een structurele mutatie. Meerjarig is er sprake van een gering positief structureel effect (en negatief incidenteel effect) van € 50.000 aflopend naar € 0 in verband met de afloop van tijdelijke formatieruimte.
Ook stellen wij u voor de personeelsgebonden kosten te corrigeren met een bedrag van € 39.000 van structureel naar incidenteel. Dit betreft een onterechte indexatie op deze post. Hierdoor ontstaat er een positief structureel effect en negatief incidenteel effect op het budgettair perspectief van € 39.000.