3.2.2 Projecten die een natuurinclusieve samenleving bevorderen

  • Martijn Dadema
Acties 2026
  1. Natuur in de Buurt - Wij inspireren, stimuleren en ondersteunen inwoners, organisaties, ondernemers en medeoverheden om daadwerkelijk natuurpositieve maatregelen in de directe omgeving te nemen. 
  2. Natuur voor mensen, mensen voor Natuur - Wij vergroten en versterken de betrokkenheid van Overijsselaren bij natuur en landschap.
  3. Liefde voor de natuur - We vergroten onder Overijsselaars de liefde voor natuur.
  4. Wij ondersteunen initiatieven via de subsidieregeling Natuur voor Elkaar 
  5. Wij monitoren en evalueren de impact van het programma Natuur voor Elkaar. 
Inhoudelijke kleurscore Groen
Inhoudelijke toelichting
Financiële kleurscore Groen
Financiële toelichting

Extra budget Natuur voor Elkaar:

Via het investeringsvoorstel Natuur voor Elkaar (PS 23-001402) is eind maart 2024 totaal € 9 miljoen beschikbaar gesteld voor de jaren 2024-2027. Van dit budget is € 2,25 miljoen toewezen aan de begroting 2026.

Wij verwachten dat in er 2026 circa € 4,75 miljoen van het budget tot besteding zal komen. Belangrijkste reden is dat er grote animo is voor de lopende subsidieregeling Natuur voor Elkaar Creatie en Innovatie. We zien veel energie in het veld, met name van nieuwe partijen die met sterke en passende projecten komen. Voorbeelden hiervan zijn een pilot voor natuurrijke kinderopvang en diverse gevelgroenprojecten, onder andere in Wierden, Steenwijkerland en Enschede. Om deze ontwikkeling te blijven faciliteren hebben wij in de loop van 2026 het subsidieplafond een aantal keren verhoogd. Daarnaast wordt de regeling uitgebreid met een nieuw onderdeel gericht op het natuurinclusief inrichten van bedrijventerreinen. Binnen het totale meerjarige investeringsbudget is er voldoende ruimte om de € 2,5 miljoen naar voren te halen. In het laatste jaar 2027 is (na voorgestelde wijziging ) nog een totaalbudget beschikbaar van € 2,4 miljoen voor Natuur voor Elkaar.

Op basis van de spelregels van de Reserve uitvoering Kwaliteit van Overijssel hebben wij besloten om het budget voor prestatie 3.2.2, samen met de bijbehorende onttrekking aan deze reserve, in 2026 te verhogen met € 2,5 miljoen, en tegelijkertijd het budget en de onttrekking aan de reserve in 2027 met hetzelfde bedrag te verlagen.

Statenvoorstellen en -besluiten
Verantwoordelijk portefeuillehouder
Martijn Dadema
Begrotingswijziging
  • GS begrotingswijziging
PS-begrotingswijziging (baten)
PS-begrotingswijziging (lasten)
GS-begrotingswijziging (baten)
GS-begrotingswijziging (lasten) 2500
Vooraankondiging Resultaatbestemming (bedrag)