7.3.2 Wet open overheid
- Andries Heidema
- Wij voldoen aan de wettelijke eisen ten aanzien van actieve openbaarmaking. Deze stukken publiceren wij op een daarvoor centraal ingericht portaal. In 2026 gaat het om de tweede tranche o.a. vergaderstukken, adviezen, jaarplannen en WOO verzoeken.
- Wij handelen binnengekomen WOO verzoeken zo veel mogelijk af binnen de wettelijke termijn. Het aantal WOO verzoeken neemt nog steeds toe. Op basis van het aantal WOO verzoeken in 2024 en 2025 verwachten wij in 2026 130 verzoeken binnen te krijgen.
- Wij treden voor het einde van de termijn in overleg met de verzoeker over de prioritering indien een voldoende gespecificeerd verzoek niet binnen de wettelijke termijnen kan worden beslist.
Voor verdere informatie rond de WOO verwijzen wij naar de Openbaarheidsparagraaf, zie onderdeel Paragrafen in de begroting.
Actie 2
De afhandeling van Woo-verzoeken blijft in 2026 onder druk door het aantal en de toenemende complexiteit van verzoeken. We lopen de achterstand uit 2025 geleidelijk in. Ondanks extra capaciteit lukt het ons nog niet om alle verzoeken binnen de wettelijke termijn af te handelen. Met aanvullende capaciteit en procesverbeteringen realiseren we een geleidelijke verbetering van de tijdigheid.
Actie 3
Bij vrijwel alle verzoeken die vanaf het derde kwartaal binnenkomen, starten we direct het gesprek met de verzoeker, samen met de inhoudelijk verantwoordelijke ambtenaren. Daarnaast zetten we in op regelmatiger tussentijds contact met de verzoeker tijdens de afhandeling.
Door het opschalen van ambtelijke capaciteit om WOO-verzoeken tijdig en correct af te handelen, worden de begrote kosten op deze prestatie met circa € 0,4 miljoen overschreden. Deze overschrijding vangen wij op binnen het resultaat bij de jaarrekening van kerntaak 7. Wij werken aan structurele oplossingen om de capaciteitsvraag te beheersen (zie de inhoudelijke toelichting). Mogelijk heeft dit budgettaire gevolgen. Hierover informeren wij u via de P&C-cyclus.
- Geen