Bedrijfsvoeringsorganisatie Shared Service Centrum ONS (SSC ONS) (Zwolle)

Hoort bij prestatie

Overhead, Financiering en dekkingsmiddelen

Provinciaal publiek belang

Het Shared Service Center (SSC) ONS richt zich op de bedrijfsvoeringstaken inkoop- en contractmanagement, ICT en personeels- en salarisadministratie. 

De samenwerking in SSC ONS beoogt het volgende resultaat:
•    continuïteit door beperking van organisatorische kwetsbaarheid;
•    verhoging van de (erkenning van) professionaliteit en deskundigheid van medewerkers;
•    verhoging van de kwaliteit van de werkprocessen;
•    efficiency ten aanzien van de inzet van beschikbare medewerkers;
•    een gebundeld investeringsvermogen;
•    realisatie van besparingen door schaalvoordelen.

Juridische vorm

Publiekrechtelijke rechtspersoon (Bedrijfsvoeringsorganisatie, Wet Gemeenschappelijke Regelingen). 
In 2024 is de gemeenschappelijke regeling aangepast vanwege de wijziging van de Wet gemeenschappelijke regelingen en de toetreding van de gemeente Ommen.
De aangepaste regeling is 27 maart 2024 goedgekeurd door uw Staten, op 22 april 2024 gepubliceerd (gemeenschappelijke regeling) en per 1 mei 2024 in werking getreden.

Partijen

Provincie Overijssel en gemeenten Zwolle, Kampen, Dalfsen, Westerveld, Zwartewaterland en Ommen. Het aandeel van Overijssel in het resultaat is steeds meer afhankelijk van het aantal producten en diensten dat wordt afgenomen. Het aandeel fluctueert daarmee gedurende de jaren. In 2025 bedroeg het Overijsselse aandeel circa 26%.

Bestuurlijke betrokkenheid

Bestuurslid is gedeputeerde G.H. ten Bolscher (rol van eigenaar). Het hoofd eenheid bedrijfsvoering neemt zitting in het bedrijfsvoeringberaad (rol van opdrachtgever).

Financieel belang

De bijdrage van de provincie voor 2025 bedroeg afgerond € 10,1 miljoen voor (eventuele) resultaatbestemmingen. SSC ONS behaalde over 2025 een voordelig resultaat van in totaal € 1,5 miljoen. Voor Overijssel betekent dit naar verwachting een baat van circa € 0,4 miljoen. Deze verwerken we in de begroting 2026.

Het positieve resultaat van SSC ONS over 2025 werd mede veroorzaakt doordat projecten langzamer gaan dan verwacht. Zo is een grote aanbesteding voor een Security Operations Center (SOC) later dan begroot gegund en volgen kosten later. Daarnaast blijft het door krapte op de arbeidsmarkt lastig om vacatureruimte in te vullen, waardoor er formatiebudget resteert.

Bijzonderheden

Samen met SSC-ONS werken we continu aan de benodigde verbeteringen ten aanzien van risicobeheersing en digitale weerbaarheid én zetten we stappen in het professionaliseren van onze samenwerking met SSC ONS. Op 2 juli 2025 is de motie 'ICT Risicobeheersing SSC ONS’ aangenomen. Mede met behulp van deze motie proberen we meer grip te krijgen op de kwaliteit van de dienstverlening en het mitigeren van de risico's op het gebied van digitale weerbaarheid. Provinciale Staten wordt hierbij in de reguliere rapportagecyclus over geïnformeerd. Daarnaast werken we toe naar een systematische borging van deze risicobeheersing binnen de SLA-afspraken met SSC-ONS. 

Meer informatie