Herstructureringsmaatschappij Overijssel N.V. (Zwolle)
1.4.2 Investeringsprogramma Ruimte Wonen Retail
5.1.4 Werklocaties provinciale participaties
De Herstructureringsmaatschappij Overijssel (HMO) draagt bij aan de kwantiteit en kwaliteit van alle typen werklocaties. HMO draagt zorg voor een goede basiskwaliteit van de werklocaties, zodat bedrijven goed kunnen functioneren en werkgelegenheid behouden blijft of kan groeien.
Dit belang is verankerd in de statuten van HMO waar het (hoofd)doel omschreven is als: "Samen met publieke en private partijen bijdragen aan het op een duurzame wijze realiseren van herstructurering en bestrijding van leegstand van werklocaties en overige registergoederen in Overijssel, met als doel zorgvuldig ruimtegebruik te bewerkstelligen en een goed economisch vestigingsklimaat voor ondernemers te (doen) waarborgen."
Privaatrechtelijke organisatie (naamloze vennootschap, Burgerlijk wetboek, boek 2).
Provincie Overijssel (100%).
Stemrecht in de Algemene Vergadering (1e gemachtigde voor de provincie hierin is E.N.W. Hoogland). Als aandeelhouder zien wij toe op de uitvoering van het Actieplan 'Versneld investeren in coronatijd'.
De stand van het eigen vermogen van HMO bedraagt ultimo 2025 € 49,7 miljoen. Voor het verschil tussen het eigen vermogen en het totale door de provincie gestorte vermogen (€ 55,9 miljoen) houden wij een voorziening aan van € 6,2 miljoen (voorziening Participatie HMO).
HMO heeft in 2020 een actieplan "Versneld investeren in coronatijd" ontwikkeld ter verzachting van de economische gevolgen van de coronacrisis in Overijssel. In het najaar van 2020 hebben wij, met uw kennisneming, besloten om HMO voor dit actieplan een lening te verstrekken van € 10 miljoen in 2020 en € 7,2 miljoen in 2021. Eind 2025 kreeg HMO extra tijd om beide leningen af te lossen. De vanuit het actieplan opgestarte projecten zijn nog niet afgerond.
In 2025 heeft HMO ingezet op uitvoering van het Strategisch Beleidsplan HMO 2025-2028. Een vervolg op het Actieplan Versneld investeren in coronatijd uit 2020. Doordat een aantal omvangrijke projecten uit het Actieplan naar voren zijn gehaald, komen ze nu na een ontwikkelingsperiode van enkele jaren gelijktijdig tot ontwikkeling. Dat betekent dat in 2025, meer dan in voorgaande jaren gebruikelijk was, (aangekochte) projecten panden zijn gestript of gesloopt. HMO neemt verlies als de panden gestript of gesloopt zijn en pakt winst als een project met daarin (plannen voor) aangepaste panden of nieuwbouw opgeleverd of aan een andere partij doorverkocht kan worden. Eén en ander heeft tot gevolg dat de resultaten van HMO sterker gaan schommelen. Schommelingen die in 2025 verklaarbaar en acceptabel waren.