5.5.4 Verstrekken risicokapitaal

Acties 2024
- Wij dragen financieel bij aan het Participatiefonds van Oost NL en monitoren de uitvoering en bewaken of dit past bij de provinciale maatschappelijke opgaven.
- Wij dragen financieel bij aan het Innovatiefonds Overijssel en monitoren de uitvoering en bewaken of dit past bij de provinciale maatschappelijke opgaven.
- Wij monitoren de uitvoering van de strategie van Wadinko en bewaken of dit past bij de provinciale maatschappelijke opgaven.
Inhoudelijke kleurscore
Inhoudelijke toelichting
Participatiefonds Oost NL Capital (cijfers t/m Q3 2024)
Elk jaar vindt een Algemene Vergadering plaats in het voorjaar (onder andere ter vaststelling van de jaarrekening) en in december indien daar aanleiding toe is een Buitengewone Algemene Vergadering. Gedeputeerde Ten Bolscher vervult de rol van aandeelhouder namens de provincie. Elk kwartaal rapporteert Oost NL over de voortgang van het Participatiefonds. Deze rapportages worden besproken met de grootaandeelhouders.
Het Participatiefonds heeft het afgelopen jaar € 9,1 miljoen geïnvesteerd in innovatieve bedrijven. Met deze investeringen uit het Participatiefonds heeft OostNL 319 miljoen aan investeringen weten uit te lokken. Met de investeringen in de portefeuillebedrijven waren 1.989 arbeidsplaatsen (fte) gemoeid. In 2024 heeft OostNL 7 nieuwe financieringen verstrekt vanuit het Participatiefonds. De investeringen vonden zowel plaats in andere investeringsfondsen als rechtstreeks in bedrijven in de sectoren Tech, Food en Health.
De revolverendheid van het fonds is 95,4%. Dit is onder de beoogde 100% (dat is inclusief inflatiecorrectie). Als de waardeontwikkeling van de portfoliobedrijven wordt meegenomen, is het percentage 101,2%.
Innovatiefonds Overijssel (cijfers t/m Q3 2024)
Elk jaar vinden twee Algemene Vergaderingen van het fonds plaats waar gedeputeerde de rol van aandeelhouder vervult. Elk kwartaal rapporteert fondsbeheerder Oost NL over de voortgang van het fonds. Daarnaast zijn er maandelijkse overleggen met de fondsbeheerder.
Het Innovatiefonds heeft in 2024 2 fonds-in-fonds investeringen gedaan en voor 683.000 euro aan vervolginvesteringen bij bestaande portfoliobedrijven gedaan. Het aantal investeringen in techstarters is in de eerste drie kwartalen van dit jaar
gedaald ten opzichte van afgelopen jaren. Deze landelijke trend, voornamelijk in de vroege fase, wordt veroorzaakt door terughoudendheid bij investeerders door geopolitieke factoren die de markt onvoorspelbaar maken.
Met de hiervoor genoemde investeringen heeft het Innovatiefonds tot dusver € 141 miljoen aan investeringen weten uit te lokken. Dit bestaat uit investeringen van het Innovatiefonds zelf en uit private co-financiering. In totaal heeft het Innovatiefonds een werkgelegenheid gerealiseerd van 1052 fte. Dit bestaat uit behouden en gecreëerde arbeidsplaatsen.
De revolverendheid van het Innovatiefonds is uitgekomen op 85% of 111% als de berekende waardeontwikkeling van bedrijven wordt meegenomen. Dit is boven de beoogde revolverendheid van 80%.
Eind 2024 is IFO II BV opgeheven, nadat PS op 9 oktober in staat is gesteld hier wensen en bedenkingen over te uiten. De resterende baten van IFO II worden conform beleid toegevoegd aan IFO I.
Wadinko
Participatiemaatschappij Wadinko heeft in 2024 een belang genomen in het artificial intelligence platform Al Ready uit Hengelo. Met de deelneming in AI Ready, opgericht in 2023, verzekert Wadinko zich van specialistische kennis op dit gebied, die ook ter beschikking komt aan de andere participaties van Wadinko.
Wadinko heeft in 2024 twee belangen in ondernemingen verkocht (Tolsma-Grisnich en Fortes). Meer informatie over de ontwikkelingen in 2024 en de mutaties in de participaties van Wadinko is te vinden op de website van Wadinko.
Financiële kleurscore
Financiële toelichting
Dividend Wadinko
Conform het door de aandeelhouders in 2021 vastgestelde dividendbeleid ontvingen we van Wadinko in 2024 een dividend van € 0,4 miljoen. Dit is conform de begroting.
Het dividend is opgenomen bij de kerntaak Overhead, financiering en algemene dekkingsmiddelen.
Opheffing Innovatiefonds Overijssel II
Zoals al gemeld in 2e Monitor 2024 heeft u op 9 oktober 2024 besloten om geen wensen en bedenkingen te uiten tegen de opheffing van het Innovatiefonds Overijssel II (IFO II). Het saldo in de Algemene Financieringsreserve voor IFO II van € 318.000 is bij de 2e Monitor 2024 budgettair neutraal overgeheveld naar IFO-I.
Mutaties voorzieningen Innovatiefonds Overijssel (IFO) I en II
Aangezien IFO II in 2024 is opgeheven, is het saldo van de voorziening IFO II van € 2,6 miljoen vrijgevallen.
Per 31 december 2024 hebben we in totaal € 25,6 miljoen kapitaal verstrekt aan onze deelneming IFO I. De waarde (het eigen vermogen) van IFO I bedraagt per 31 december 2024 € 24,2 miljoen. Het verschil tussen het verstrekte kapitaal en de waarde verwerken wij via de voorziening IFO I. De benodigde voorziening bedraagt daarmee € 1,4 miljoen. Aangezien er per 1 januari 2024 al € 1,7 miljoen in de voorziening aanwezig was, hebben we in 2024 € 0,3 miljoen in de voorziening vrij laten vallen. Mutaties met de voorziening verrekenen we met de Algemene Financieringsreserve (AFR). Via kerntaak Overhead, Financiering en Dekkingsmiddelen stellen we voor om € 0,3 miljoen in de AFR te storten.
Statenvoorstellen en -besluiten
- Statenvoorstel 'Investeren met rendement en risico'
- Reactie van GS op brief van Audit Commissie over het Statenvoorstel 'Investeren met rendement en risico'
- Statenvoorstel Aanpassing kaders Innovatiefonds Overijssel (2021/1104717)
- Jaaroverzicht Overijsselse fondsen (2023)
- Statenvoorstel Voortgang harmonisatie Overijsselse fondsen
- Statenbrief Onderzoek Rekenkamer Oost-Nederland naar effectiviteit revolverende fondsen
- Statenvoorstel Samengaan Innovatiefonds Overijssel I BV en Innovatiefonds Twente BV
- Statenvoorstel Onderzoek Rekenkamer Oost Nederland (RON) naar Effectiviteit fondsen provincie Overijssel (PS23-000036)
- Statenvoorstel HMO de stand van zaken bij een aanjager op het snijvlak van markt en overheid
Begrotingswijziging
- Geen