Kerntaak 5: Regionale economie

(x €1.000)
Uitgaven
€ 40.686
6%
Inkomsten
€ 8.042
1%
Saldo
€ -32.644

Dit is hoe wij denken

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Dit is hoe wij denken

Werken aan een toekomstbestendige regionale economie

In Overijssel kijken we breder naar economie. Voor ons is economische groei geen doel op zich, maar een middel om de welvaart en het welzijn van al onze inwoners te vergroten. In het hart van deze visie staan onze familiebedrijven en het midden- en kleinbedrijf, die al generaties lang het fundament vormen van onze regionale economie. Onze ambitie: een toekomstgerichte economie, die krachtig en weerbaar is.
 
We staan sterk door samenwerking. Met partners als Novel-T, Kennispoort Regio Zwolle, Ondernemershuis Stedendriehoek en Oost NL bouwen we aan een slimme en schone economie. Daarbij werken we samen met andere overheden, onderzoeks- en onderwijsinstellingen en ondernemers.  We geven bedrijven ruimte om te innoveren en samen zoeken we antwoorden op de grote uitdagingen van onze tijd: het verbeteren van de gezondheid, het vormgeven van de energietransitie, het benutten van digitalisering, het beschermen van biodiversiteit, het versterken van de leefbaarheid op het platteland en het ontwikkelen van een circulaire economie.
 
Onze aanpak is praktisch en doelgericht. We creëren een omgeving waarin ondernemers kunnen bloeien en innovatie wordt gestimuleerd. Daarmee verhogen we de arbeidsproductiviteit, concurrentiekracht en verdienvermogen van onze Overijsselse economie. Om ondernemers te helpen bij de grote uitdagingen van morgen en succesvol te kunnen ondernemen bieden we kennis, advies en subsidies. We investeren in een arbeidsmarkt met voldoende en goed opgeleide vakmensen en kenniswerkers. We waarderen vakmanschap en investeren in sociale innovatie op de werkvloer. Door het vestigingsklimaat te versterken, behouden en trekken we hoogwaardige bedrijven aan die onze regio verder versterken. Infrastructuur speelt hierin een cruciale rol. We zetten in op strategisch gelegen, goed bereikbare werklocaties. Bovendien dragen we bij aan uitstekende logistieke verbindingen. Vanwege de relatie met de doelstellingen van kerntaak 4 Mobiliteit is laatstgenoemde onderwerp daar verder uitgewerkt. 

We benutten de mogelijkheden die Europa ons biedt en ondersteunen hierbij ondernemers, medeoverheden en kennisinstellingen.
 
We zien volop kansen in de defensiesector. Met name de Overijsselse maak- en hightechindustrie zijn krachtig en  kansrijk om in te spelen op de wensen van defensie. Daarbij richten we ons vooral op technologieën die zowel voor defensie als in het dagelijks leven waardevol zijn. 

Daarnaast investeren we in levendige winkelcentra in onze steden en dorpen. Ook de vrijetijdseconomie en cultuursector bieden grote mogelijkheden. Door te investeren in het vrijetijdsaanbod, evenementen en cultuur maken we onze provincie nog aantrekkelijker voor bewoners en bezoekers uit binnen- en buitenland.

Overijssel in cijfers

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Overijssel in cijfers

Alle voor deze kerntaak relevante kengetallen zijn hier te vinden.

Dit is wat wij doen

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Dit is wat wij doen

5.1 Krachtige Economie

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Dit is wat wij doen - 5.1 Krachtige Economie

In ons coalitieakkoord ‘Schouder aan schouder 2023-2027’ gaan wij uit van een regionale economie die bloeit, toekomstbestendig en betekenisvol is: ‘Een economie die bijdraagt aan de welvaart en het welzijn van onze inwoners en samenleving. Een economie die positief bijdraagt aan én de kansen benut van maatschappelijke opgaven zoals energie, biodiversiteit, leefbaarheid en gezondheid’.

Wij zetten ons in om bij te dragen aan concurrentiekracht en verdienvermogen van ondernemers (prestatie 5.1.1  Bevorderen van de concurrentiekracht  en verdienvermogen van ondernemers in Overijssel), een attractief Overijssels vestigingsklimaat voor ondernemers (prestaties 5.1.2 Bevorderen van een attractief Overijssels vestigingsklimaat voor ondernemers, 5.1.4 Werklocaties provinciale participaties) en door te werken aan een toekomstgerichte economie (prestatie 5.1.3 Ontwikkelen van een toekomstgerichte economie). Met ons programma Regionale Economie investeren wij in het realiseren van deze ambities.  

Met het verstrekken van risicokapitaal aan Overijsselse ondernemers dragen wij bij aan het verbeteren van de toegang tot financiering (prestatie 5.1.5 Verstrekken risicokapitaal).  We werken aan een gezonde en veerkrachtige retail die bijdraagt aan de lokale economie, werkgelegenheid en leefbaarheid (prestatie 5.1.6 Retail: vernieuwende stads- en dorpscentra). Ook leveren we een bijdrage aan de nationale veiligheid door verantwoord ruimte te bieden voor Defensie en versterken we de defensie- en veiligheidsindustrie en de weerbaarheid van onze economie (prestatie 5.1.7 Nationale veiligheid en defensie). Economische weerbaarheid versterkt preventief de weerbaarheid van de samenleving en verkleint de kwetsbaarheid voor verstoringen en dreigingen (prestatie 7.1.5).

  • Acties 2027

    Het programma Regionale Economie 2024-2027 betreft prestaties 5.1.1, 5.1.2 en 5.1.3.  

    1. We starten met de ontwikkeling van een nieuw economisch beleidsprogramma. De Verkenning 2050 Ondernemen in Overijssel en de afspraken in het nieuwe coalitieakkoord in 2027 leveren hiervoor belangrijke bouwstenen.

    A. Bevorderen van de concurrentiekracht en verdienvermogen van ondernemers in Overijssel

    1. Wij continueren onze inzet op het versterken van het ecosysteem voor startups en scale-ups in Overijssel met onze drie regionale hubs.
    2. Wij versterken de samenwerking tussen Oost-Nederlandse startup en scale-up hubs en Duitsland door de uitvoering van het INTERREG-project SCALE.

    B. Het toekomstbestendig houden van familiebedrijven 

    1. Wij zetten de ondersteuning van familiebedrijven door, met behulp van het lopende programma Family Next 2.0 en het Center of Expertise Familie in Bedrijf. Tijdens de looptijd van het programma Family Next worden in totaal 700 familiebedrijven bereikt met bijeenkomsten, leerkringen en ondersteuning.
    2. Wij versterken de samenwerking tussen Duitse en Nederlandse familiebedrijven en intermediairs door middel van het INTERREG-project Familiebedrijven dat loopt tot 2029. Tijdens de looptijd van het project nemen 90 bedrijven deel aan bijeenkomsten, waaronder 45 Overijsselse bedrijven.

    C. Het stimuleren van export door het midden- en kleinbedrijf (mkb) en het aantrekken van buitenlandse bedrijfsinvesteringen

    1. Wij stimuleren de acquisitie van bedrijven en de uitbreidingsinvesteringen van buitenlandse bedrijven samen met de regio’s Twente en Zwolle. Hiervoor zetten wij Oost NL in, de regionale ontwikkelingsmaatschappij.
    2. Wij ondersteunen met het programma GO4EXPORT het mkb met de voorbereiding voor het exporteren van producten en diensten. Het GO4EXPORT programma begeleidt 200 bedrijven bij het internationaliseren.

    D. Het in stand houden en doorontwikkelen van de dienstverlening aan het midden- en kleinbedrijf (mkb) 

    1. Wij zorgen samen met partners voor een efficiënte ondersteuning aan het brede mkb, waarbij de vraag en behoefte van de ondernemer over innovatie en transities (digitalisering, verduurzaming) centraal staat. Wij bieden ondersteuning aan ondernemers via een financiële bijdrage aan Oost NL, Novel-T, Ondernemershuis Deventer en Kennispoort regio Zwolle.
    2. In 2027 helpen wij Oost NL, Novel-T, Ondernemershuis Stedendriehoek en Kennispoort Regio Zwolle met het slimmer bereiken en activeren van het mkb in de regio's. Wij ondersteunen deze partijen met hun positionering, rol en onderlinge samenwerking in het kader van de verdere uitrol van de actie-agenda mkb-dienstverlening.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland
  • Acties 2027

    Het programma Regionale Economie 2024-2027 betreft prestaties 5.1.1., 5.1.2 en 5.1.3.  

    1. We starten met de ontwikkeling van een nieuw economisch beleidsprogramma . De Verkenning 2050 Ondernemen in Overijssel en de afspraken in het nieuwe coalitieakkoord in 2027 leveren hiervoor belangrijke bouwstenen.

    A. Het erkennen, waarderen en behouden van vakmanschap en talent door de aansluiting van beroepsonderwijs op de arbeidsmarkt .

    1.  Wij blijven inzetten op het waarderen en stimuleren van vakmanschap. Dit doen we door de uitvoering van de regeling ‘Stimuleren deelname aan internationale vakwedstrijden’ , het organiseren van een vakmanschapsdag met een award en een event voor erkenning van jonge vaktalenten.  
    2.  Wij blijven inzetten op het behoud van talent in Overijssel door kennisdeling en samenwerking tussen onderwijs, zorg en bedrijfsleven te stimuleren. Via de regeling ‘Slimmer werken: vaardighedenscan en praktische ondersteuning’ ondersteunen we organisaties bij het beter benutten en ontwikkelen van vaardigheden van medewerkers.  
    3.  Wij blijven bijdragen aan een goed functionerende grensoverstijgende arbeidsmarkt met Duitsland. Dit doen we door de uitwisseling van arbeidsmarktinformatie te ondersteunen, competenties grensoverschrijdend beter herkenbaar en benutbaar te maken en samen te werken met partners binnen het GrensInfoPunt (GIP), de Regional Skills Partnership EUREGIO en andere grensregionale netwerken.  
    4.  Wij blijven bedrijven ondersteunen bij het versterken van hun arbeidsproductiviteit en toekomstbestendigheid. Via de regeling ‘Leerkringen slimmer werken’ stimuleren we sociale innovatie, organisatievernieuwing en kennisdeling tussen werkgevers.
     B. Het toekomstbestendig maken van bestaande werklocaties en invulling geven aan een optimaal vestigingsklimaat
    1. Wij ronden dit jaar samen met de gemeenten de herijking van de ‘Programmeringsafspraken bedrijventerreinen/werklocaties 2027-2030' af.
    2. Wij monitoren vervolgens de uitvoering van de met de regio's West-Overijssel en Twente gemaakte Programmeringsafspraken 2027-2030, die gaan over de hoeveelheid (hectaren) bedrijventerreinen/werklocaties en de gewenste kwaliteit daarvan. 
    3. Wij blijven ondernemers en gemeenten stimuleren om samen te investeren in toekomstbestendige werklocaties. Wij doen dit door minimaal drie subsidies te verstrekken aan innovatieve projecten, door inzet van het Versnellingsteam Aanpak Bedrijventerreinen op minimaal vijf bedrijventerreinen en door de inzet van de Herstructureringsmaatschappij Overijssel voor gebiedsgerichte investeringen. 
    4.  Wij geven samen met het ministerie van Economische Zaken en Klimaat en de Herstructureringsmaatschappij Overijssel invulling aan de pilot Toekomstbestendige Bedrijventerreinen. Voor het leereffect betrekken wij minimaal vijf gemeenten.  
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland, Gert Harm ten Bolscher
  • Acties 2027

    Het programma Regionale Economie 2024-2027 betreft prestaties 5.1.1, 5.1.2 en 5.1.3.

    1. We starten met de ontwikkeling van een nieuw economisch beleidsprogramma. De Verkenning 2050 Ondernemen in Overijssel en de afspraken in het nieuwe coalitieakkoord in 2027 leveren hiervoor belangrijke bouwstenen.

    A. Het verduurzamen van het grondstoffengebruik door het circulair maken van productieprocessen en producten

    1. Wij werken aan de doorontwikkeling van circulaire ketens met onze netwerken bestaande uit overheid, ondernemers en onderwijs rond textiel, kunststof, bouw&infra en maakindustrie. Met ons Oost Nederlandse programma Boost Circulair bereiken we tenminste 50 maakbedrijven.
    2.  We werken uit welke handelingsperspectieven de provincie Overijssel heeft rond kritieke grondstoffen, op basis van de resultaten van de regionale behoeftepeiling uitgevoerd door Oost NL en ons partnerschap in het I3-project Even Closer.  
    3. Door middel van onze subsidieregeling 'Digitale en circulaire industrie Overijssel' ondersteunen wij tien Overijsselse mkb-bedrijven om stappen te zetten op het gebied van circulair ondernemen. 

    B. Het bevorderen van digitalisering in de maakindustrie en het brede midden- en kleinbedrijf 

    1. Wij continueren onze inzet op ondersteuning van digitalisering in de maakindustrie en het brede  mkb. Dit gebeurt via de programma’s EDIH-Boost Robotics East Netherlands, de AI-Hub Oost Nederland en via verschillende digitaliseringsprojecten in de Regio Deals, waaronder de Digitale Werkplaatsen, Pitstop, Innovatiedistrict Spoorzone Zwolle, de KIEN Stadscampus Deventer en de Innovatieve leeromgeving voor Veiligheid en Digitalisering.
    2. Door middel van onze subsidieregeling 'Digitale en circulaire industrie Overijssel' ondersteunen wij 20 Overijsselse mkb-bedrijven om stappen te zetten op het gebied van digitalisering. 

    C. Het stimuleren van onderzoek, ontwikkeling en innovatie bij het midden- en kleinbedrijf 

    1. Wij stimuleren experimentele ontwikkeling en innovatie bij mkb-ondernemers. Dit doen wij via de Mkb-innovatiestimulering Regio en Topsectoren (MIT-regeling). Deze regeling wordt gecofinancierd door het Rijk. 
    2. Wij werken samen met de provincies Gelderland, Noord-Brabant en het Rijk om initiatieven te ondersteunen ten behoeve van de innovatieve maakindustrie op met name de thema’s: semicon, agrifood en medtech. 
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland, Gert Harm ten Bolscher
  • Acties 2027
    1. Wij beheren de bestaande participaties Special Purpose Vehicle Hengelo en Technology Base.
    2. Na een succesvolle aanbesteding van de concessie voor Twente Airport in 2027, gaan wij met gemeente Enschede in gesprek met de intentie om de gemeenschappelijke regeling Technology Base te beëindigen. Wij bereiden deze intentie voor en geven invulling aan de gewijzigde Wet gemeenschappelijke regelingen.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland
  • Acties 2027
    1. Wij monitoren de uitvoering door Oost NL en bewaken of dit past bij de provinciale maatschappelijke opgaven.
    2. Wij dragen financieel bij aan het Innovatiefonds Overijssel, monitoren de uitvoering en bewaken of dit past bij de provinciale maatschappelijke opgaven.
    3. Wij monitoren de herijking en uitvoering van de strategie van Wadinko en bewaken of dit past bij de provinciale maatschappelijke opgaven.
    4. Wij houden toezicht op de governance van onze fondsen.
    5. Wij treffen de benodigde maatregelen, bij positieve besluitvorming, voor de oprichting van een Perspectieffonds Overijssel.

    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland (Wadinko), Gert Harm ten Bolscher (Innovatiefonds Overijssel en Oost NL), Tijs de Bree
  • Acties 2027

    Het programma Retail heeft twee actielijnen, 'Kennisdeling en netwerk' en 'Versterken kleine steden en dorpen'. 

    1. Wij versterken de samenwerking in de Overijsselse centra van kleine steden en dorpen door het verlenen van drie subsidies op basis van met lokale partners afgesloten arrangementen. 
    2. Wij organiseren voor het netwerk van Overijsselse gemeenten en centrummanagers tien bijeenkomsten om kennis te ontwikkelen en te delen. We nemen deel in het brede landelijke kennisnetwerk, om hier ook de Overijsselse opgaven en belangen in beeld te brengen.
    3. Wij werken met de leden van het Retail Platform Overijssel (RPO) aan verdere professionalisering van de samenwerking en ondersteunen het RPO bij de verdere uitwerking van de gekozen thema’s.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland
  • Acties 2027

    Nationale veiligheid en defensie

    Het beleidsprogramma Nationale Veiligheid en Defensie 2026-2027 wordt uitgevoerd langs vier programmalijnen:
    A. Sterke Defensie- en Veiligheidsindustrie
    B. Weerbare Economie
    C. Militaire Mobiliteit
    D. Ruimte voor Defensie

    A. Sterke Defensie en Veiligheidsindustrie

    1. Wij bouwen voort op waar we in de regio al sterk in zijn. Van daaruit werken we aan de versterking van industrie- en innovatie clusters die voor Defensie interessant zijn.  Het meest kansrijke cluster is IAMD (Integrated Air Missile Defence) in de regio Twente.
    2. Wij benutten Europese mogelijkheden. Dit begint bij het aanjagen van initiatieven en projecten. En het wegnemen  van toetredingsbarrières voor het bedrijfsleven.
    3. We zetten een samenhangend geheel van communicatie, voorlichting en activiteiten op voor het bredere mkb dat overweegt zaken te doen met Defensie. Hieronder vallen bijeenkomsten en een 'Defensie loket' waar ondernemers met vragen terecht kunnen.

    B. Weerbare Economie

    1. We ontwikkelen en implementeren een stresstest voor bedrijven, zodat zij beter voorbereid zijn op crises en verstoringen.
    2. Wij ondersteunen het mkb bij het benutten van de kansen en het onderkennen van de risico’s van digitalisering en AI. Deze inzet is nader uitgewerkt bij prestatie 5.1.3 'Ontwikkelen van een toekomstgerichte economie'.
    3. We geven aan wat de provincie kan doen om de weerbaarheid van kritieke entiteiten te versterken.
    4. We onderzoeken de arbeidsmarkteffecten van defensieactiviteiten in Overijssel en hoe we daarmee om moeten gaan.
    5. We verbinden onderwijsinstellingen, bedrijven, overheden en Defensie om talentontwikkeling en arbeidsmarktkansen te versterken.
    6. We stimuleren het reservistschap binnen de provinciale organisatie en bij bedrijven.

    C. Militaire mobiliteit

    1. We werken aan een sterkere positionering van Overijsselse belangen binnen Europese TEN-T corridors op onder meer dual-use infrastructuur, Militaire Mobiliteit en grensoverschrijdende spoorontsluiting.
    2. We zetten in op de versterking van de North Sea Baltic corridor, om daarmee onze economie te versterken.

    D. Ruimte voor Defensie

    1. We zoeken vanuit onze eigen opgaven naar meekoppelkansen die bijdragen aan ‘ruimte voor defensie’ in Overijssel.
    2. We zoeken vroegtijdig de samenwerking met betrokken gemeenten, buurprovincies en het Rijk in gebiedsprocessen, ruimtelijke planvorming en procedures. Zoals de realisatie van het Staphorster bod.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Actielijn A: Erwin Hoogland (Defensie, economie, Europa)
    Actielijn B: Andries Heidema (coördinatie weerbaarheid), Erwin Hoogland (Defensie en weerbare economie) en Gert Harm ten Bolscher (arbeidsmarkt, innovatie en bedrijfsvoering)
    Actielijn C: Erwin Hoogland (Defensie, logistiek, Europa) en Martijn Dadema (Mobiliteit)
    Actielijn D: Erwin Hoogland (Defensie) en PH Ruimtelijke ordening (Ruimte)

5.2 Vrijetijdseconomie

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Dit is wat wij doen - 5.2 Vrijetijdseconomie

De investeringsimpuls 2024-2027 ‘Overijssel, een bewuste en gastvrije bestemming voor bezoekers, bedrijven én inwoners’ zet in op het bevorderen van de balans tussen lusten en lasten van recreatie en vrijetijdsbesteding. We bevorderen het toekomstig verdienvermogen van de toeristische sector en versterken daarmee onze regionale economie (prestatie 5.2.1 Recreatie en vrije tijd). Dit doen we door het stimuleren van bedrijven om te digitaliseren, te vergroenen en te verduurzamen en nieuwe arrangementen voor nieuwe gasten te ontwikkelen. Vrijetijdslandschappen bevorderen de spreiding van gasten en bewoners in ruimte en tijd. Het kenniscentrum Gastvrij Overijssel ondersteunt bedrijven, bezoekers en bewoners hierbij.

Evenementen dragen bij aan de levendigheid en aantrekkelijkheid van Overijssel voor inwoners, bedrijven en bezoekers. Dat vraagt om een evenementenbeleid met focus op de betekenis voor Overijssel, op toegankelijkheid voor een breed publiek en op de verbinding tussen landelijk en stedelijk gebied en tussen mensen.

In de periode 2025-2027 investeren wij in drie categorieën evenementen in Overijssel (prestatie 5.2.2 Festivals en evenementen):

  1. Beeldbepalende cultuur- en sportevenementen;
  2. Bijzondere Regionale cultuur- en sportevenementen;
  3. Eenmalige en/of onvoorziene cultuur- en sportevenementen.

  • Acties 2027

    In 2027 werken we aan de afronding van onze investeringsimpuls ‘Overijssel, een bewuste en gastvrije bestemming voor bezoekers, bedrijven én inwoners’. Concreet richten wij ons op de volgende onderwerpen:

    1. Wij voeren onze regeling ‘Ons toeristisch mkb groen, digitaal en toegankelijk’ verder uit.
    2. Wij werken samen met gemeenten en andere partners aan de realisatie van vrijetijdslandschappen, het specificeren van doelgroepen en bezoekersmanagement. Daarnaast voeren wij de subsidieregeling 'Nieuw aanbod nieuwe gasten' uit voor de ontwikkeling van nieuw toeristisch aanbod in Overijssel.
    3. Wij werken aan de verdere ontwikkeling van de routenetwerken in Overijssel. Daarbij geven wij, in aansluiting op landelijke afspraken, samen met regionale partners invulling aan een toekomstbestendige organisatie, samenwerking en financiering van de routenetwerken. 
    4. Wij investeren in het kenniscentrum ‘Gastvrij Overijssel’ bij Marketing Oost, zodat actuele data over onder andere bezoekersstromen (Resono), het aantal overnachtingen en bezettingsgraden beschikbaar en inzichtelijk zijn.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland
  • Acties 2027
    1. Wij maken dertien beeldbepalende evenementen mogelijk naar aanleiding van de meerjarig toegekende subsidieregeling beeldbepalende evenementen. Deze evenementen zijn van provinciaal belang, regionaal ingebed, kwalitatief hoogwaardig en hebben een groot publieks- en mediabereik.
    2. Wij maken met de jaarlijks opengestelde regeling Bijzondere Regionale Evenementen circa vijftien bijzondere regionale evenementen medemogelijk. Deze evenementen zijn onderscheidend, lokaal maatschappelijk gedragen en hebben regionale uitstraling. 
    3. Wij dragen financieel bij aan onvoorziene incidentele evenementen (indien deze zich melden): met aantoonbare maatschappelijke meerwaarde en provinciale uitstraling.  
    4. Wij leveren een bijdrage aan de verduurzaming van Beeldbepalende en Bijzondere Regionale Evenementen naar aanleiding van de Motie Breed Gedragen Ambities 2026. In de uitvoering van deze motie bieden wij evenementenorganisaties kennisdeling (via het Kennisplatform Evenementen Overijssel) en financiële bijdragen voor concrete verduurzamingsmaatregelen aan.
    5. Wij treffen voorbereidingen om vanuit evenementen bij te dragen aan het jubileum 500 jaar Overijssel in 2028. 
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Tijs de Bree

5.3 Betrekken andere financiers bij onze opgaven

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Dit is wat wij doen - 5.3 Betrekken andere financiers bij onze opgaven

Via de Regiodeals (prestaties 5.3.1 Regiodeals Twente en Zuid- en Oost Drenthe en 5.3.2 Regiodeals Zwolle en Stedendriehoek) werken we samen met het Rijk en de regio’s aan het versterken van de brede welvaart en pakken we gezamenlijk de opgaven in de regio’s aan. Brede welvaart omvat alles wat mensen van waarde vinden en het leven de moeite waard maakt. In ons beleid nemen we de brede welvaart van onze inwoners als uitgangspunt en streven we naar een economische ontwikkeling die rechtvaardig en verantwoord is.  

Verder ondersteunen wij bij voorstellen die in het kader van het Nationaal Groeifonds (prestatie 5.3.3 Nationaal Groeifonds) zijn gehonoreerd en de lange termijn groei van de Overijsselse economie bevorderen. 

Met onze provinciale cofinanciering Europese programma’s 2021-2027 zetten wij in op het benutten van de financiële fondsen vanuit Europa (prestatie 5.3.4 Europese programma's). Elke geïnvesteerde euro levert flink meer op voor Overijssel omdat, naast de provincie, ook de EU, medeoverheden, kennisinstellingen en bedrijfsleven bijdragen aan projecten. Wij leveren een bijdrage aan maatschappelijke opgaven, en specifiek de regionale concurrentiekracht, door het benutten van de Europese mogelijkheden. Wij voeren mede regie op de Europese programma’s. In Europees verband werken Gelderland en Overijssel samen. 

  • Acties 2027
    1. Wij monitoren en werken mee aan de uitvoering van de Regio Deals in Twente en Zuid- en Oost-Drenthe.
    2. Wij faciliteren het maken van plannen en het oprichten van de chipfabriek New Origin in Twente. Dit doen wij middels het beschikbaar stellen van een lening.  Het Nationale Fotonica Innovatieprogramma Photon Delta is in 2018 gestart vanuit een onderdeel van de Regiodeal Brainport Eindhoven. De provincie heeft destijds een lening verstrekt van € 10 miljoen aan de stichting PhotonDelta. Van deze lening is € 6 miljoen nog opvraagbaar voor de aanschaf apparatuur voor de fabriek voor proefproductie van fotonische chips van New Origin.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland
  • Acties 2027
    1. Wij monitoren en werken mee aan de uitvoering van de Regio Deals in Zwolle en de Stedendriehoek.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland
  • Acties 2027
    1. De motie Structuurversterking van het fotonica- en chiptechtechnologie cluster wordt voortgezet en uitgevoerd in 2027. Onderdeel van deze actie is het participeren van Overijssel in de European Semicon Regions Alliance (ESRA) en het samenwerken op het speerpunt semicon-industrie met Gelderland, Noord-Brabant en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. 
    2. In het kader van het nationale programma Versterking microchipsector ('Beethoven' programma) ondersteunen wij met de Twente Board een aantal projecten, zoals ‘Ontwikkeling Joint Innovation Centers van TNO en UT’, ‘Versterking ChipTech Twente Cluster 2026-2028’ en de haalbaarheid van de chipfabriek New Origin. Al deze projecten vloeien voort uit of maken onderdeel uit van innovatieprogramma's die door het Nationale Groei Fonds zijn gefinancierd. 
    3. Wij nemen de regie en bevorderen het in orde krijgen van de vestigingsvoorwaarden (water, energie, stikstof) voor de potentiële vestiging van New Origin.  
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Gert Harm ten Bolscher / Erwin Hoogland
  • Acties 2027
    1. Wij vergroten de benutting van Europese fondsen voor onze provinciale opgaven door gerichte ondersteuning van overheden, kennisinstellingen en mkb en door actieve deelname aan Europese netwerken en programma’s. We voeren het programmamanagement uit voor het Overijsselse deel van de Europese Programma’s EFRO, Interreg en ELFPO/GLB-NSP 2014-2020 (afronding) en 2021-2027.
    2. Wij bevorderen dat Overijssel, en in het bijzonder het mkb, de Europese (thematische) fondsen benut. Dit bereiken wij door te informeren,  stimuleren,  faciliteren en (mede)  ontwikkelen, via onder meer: Think East Netherlands, participatie in Europese netwerken, directe contacten met bedrijven en regionale partners, een aanvullende cofinancieringsregeling en leergangen Europa voor collega's, medeoverheden en kennisinstellingen. 
    3. Wij zetten ons ervoor in dat Overijssel ook in de nieuwe Europese begrotingsperiode (Meerjarig Financieel Kader) 2028-2034 optimaal kan profiteren van Europese middelen. In samenhang met de inzet op belangenbehartiging en positionering van Overijssel in Europa (7.3.1) beïnvloeden wij actief de ontwikkeling van Europese fondsen en de voorwaarden waaronder deze beschikbaar komen. Zo vergroten we de kansen op Europese investeringen voor de provinciale opgaven. In 2027 leggen wij Provinciale Staten een integraal voorstel voor over de inzet van Europese middelen en de daarvoor benodigde provinciale cofinanciering.
    4. Wij zetten in op het benutten van Europese subsidies voor de uitvoering van onze provinciale ambities. Door Europese kansen vroegtijdig te verbinden aan onze beleidsopgaven trekken we Europese middelen naar Overijssel. We ondersteunen de organisatie bij het ontwikkelen en uitvoeren van projecten die bijdragen aan onze Europa-agenda en versterken tegelijkertijd de Europese kennis en expertise binnen de provincie. Zo vergroten we de impact van Europese samenwerking op innovatie, duurzaamheid, economie en leefomgeving in Overijssel.
    Verantwoordelijk portefeuillehouder
    Erwin Hoogland

Risico's

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Risico's

Wij zien een aantal grote ontwikkelingen die een risico vormen voor de realisatie van onze beleidsdoelstellingen: stikstof, netcongestie, en tekort aan (drink)water en beperkingen in de ruimtelijke omgeving. Deze risico's kunnen we niet alleen mitigeren, hierbij zoeken we samenwerking met onze partners in de regio en op Rijksniveau. Vooral bij netcongestie komen de risico's steeds nadrukkelijker naar voren.

Netcongestie belemmert energietransitie en economische groei
Als gevolg van netcongestie bestaat het risico dat bepaalde delen van Overijssel te maken kunnen krijgen met tijdelijke stroomuitval voor bestaande aansluitingen. Daarnaast is het nu al niet meer mogelijk om de capaciteit van bestaande energiecontracten te verhogen of nieuwe energieaansluitingen te krijgen. Het effect hiervan is dat de energietransitie wordt vertraagd en economische ontwikkeling wordt beperkt.

Tekort aan (drink)water bedreigt landbouw, bedrijven en voedselproductie
Als gevolg van tekort aan (drink)water bestaat het risico dat onvoldoende schoon water beschikbaar is voor landbouw en veeteelt en bedrijven die afhankelijk zijn van water. Het effect hiervan is dat dit mogelijk leidt tot verminderde voedselproductie en economische verliezen waardoor onze beleidsdoelstellingen op deze terreinen niet worden behaald. En ook hier zien we dat in specifieke situaties er geen contract voor wateraansluitingen kan worden verkregen door bedrijven (behoudens een contract voor keukenwater/huishoudelijk gebruik).

Lage waterstanden leiden tot verstoringen van logistieke ketens.
Langdurige droogte en lage waterstanden kunnen leiden tot beperkingen voor de binnenvaart en daarmee tot verstoringen van logistieke ketens. Dit kan resulteren in hogere transportkosten en verminderde economische activiteit.

Stikstofproblematiek blokkeert vergunningverlening en maatschappelijke transities
Hetzelfde geldt voor stikstof. Door rechterlijke uitspraken ligt de vergunningverlening voor de stikstofvergunningen nu helemaal stil (GS hebben de vergunningverlening opgeschort tot februari 2027). De ontwikkelmogelijkheden staan daarmee ook voor de bedrijven stil, waardoor zowel maatschappelijke transities als bijv. de energietransitie, eiwittransitie en circulariteit, als economische ontwikkelingen worden vertraagd of stilvallen.

Meerjarig Financieel Kader
Bij de uitvoering van Europese programma's bestaat een beperkt risico dat bepaalde kosten niet subsidiabel blijken of niet kunnen worden teruggevorderd bij projectpartners. In dergelijke gevallen komen deze kosten voor rekening van de provincie. Gezien de beperkte omvang en frequentie van dit risico beschikt de provincie over een risicobuffer om eventuele financiële gevolgen op te vangen. Hierdoor wordt het risico als beheersbaar beoordeeld.

Ruimtelijke beperkingen remmen economische en stedelijke ontwikkeling
Een vergelijkbaar punt is te maken voor de beschikbaarheid van ruimte: er dreigt een tekort aan ruimte voor bedrijvigheid. Dat heeft een negatief effect op de economische ontwikkeling en staat mogelijk mede verstedelijkingsambities in de weg.  

Tekort aan voldoende en goed gekwalificeerde mensen kan een belemmering worden voor goed functionerende economie
De personeelstekorten zijn een groeiend probleem in Nederland en stellen bedrijven voor talloze uitdagingen. Ondernemers in Overijssel geven aan het personeelstekort te zien als een van de grootste belemmeringen voor ontwikkeling van hun bedrijf. Van het vinden van gekwalificeerde kandidaten tot het vasthouden van werknemers, werkgevers worstelen met het vinden van de juiste mensen voor de juiste banen. Daardoor kunnen onze stimuleringsregelingen op het gebied van innovatie minder effectief zijn en wordt het verandervermogen van ons mkb belemmerd.

Geopolitieke situatie resulteert in terughoudendheid investeringsbereidheid bedrijfsleven
Door de huidige geopolitieke situatie en daarmee samenhangende onzekerheden zoals bijvoorbeeld in het internationale handelsverkeer en energieprijzen bestaat het risico dat ondernemers investeringsbeslissingen uitstellen en beschikbare instrumenten zoals subsidies en fondsen niet benutten. Dit kan leiden tot vertraging van projecten en afnemende economische ontwikkeling.

Omvang van rijksinvesteringen in onderwijs en innovatie is onzekere factor
Tot slot zien we een risico als gevolg van onzekerheden in Rijksbeleid inzake het ondersteunen van het beroepsonderwijs, hoger onderwijs en innovatie in het algemeen. Voldoende middelen voor kennis en innovatie zijn nodig voor een toekomstbestendige regionale economie. Het vorige kabinet heeft bezuinigd op onderwijs en innovatie. Het huidige kabinet heeft aangekondigd om de eerdere bezuinigingen op onderwijs terug te draaien. Het kabinet heeft ook aangekondigd om zowel nieuwe investeringen in innovatie te doen als om een deel van de bezuinigingen op innovatie te blijven handhaven. Voor 2027 is er nog geen formeel kamerbesluit genomen waardoor het onzeker is in welke mate de bezuinigingen worden teruggedraaid en de voornemens om middelen in innovatie te investeren worden gerealiseerd. Besluitvorming door de Kamer zal van invloed zijn op het versterken of verzwakken van ecosystemen waarin bedrijven en kennisinstellingen uit Overijssel samenwerken. Voor het realiseren van onze beleidsdoelstellingen zijn we afhankelijk van deze ecosystemen. 

Financiën

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Financiën

In onderstaande tabel staan de baten en lasten van deze kerntaak voor zover er een bedrag in de begroting is opgenomen. De tabel is uit te klappen voor meer details.

Bedragen x €1.000

Toelichting meerjarenbegroting

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Toelichting meerjarenbegroting

5.1.2 Attractief Overijssel
Het programma heeft een looptijd tot en met 2027.

5.1.3 Toekomstgerichte Economie
Het programma heeft een looptijd tot en met 2027

5.1.6 Retail: Vernieuwende stads- en dorpscentra
Het programma heeft een looptijd tot en met 2027

5.1.7 Nationale veiligheid en defensie
Provinciale Staten hebben incidentele budgetten toegekend tot en met 2027.

5.2.1 Recreatie en Vrije Tijd
Het programma heeft een looptijd tot en met 2027

5.2.2 Festivals en evenementen
Het oorspronkelijke programma heeft een looptijd tot en met 2027. Zoals aangekondigd in de perspectiefnota 2027, wordt in deze begroting het voorstel gedaan om in verband met het verkiezingsjaar en de viering van 500 jaar Overijssel, het evenementenbeleid met 1 jaar te verlengen tot en met 2028. In deze begroting is hierop geanticipeerd.

5.3.2 Regiodeals Zwolle & Stedendriehoek
De  subsidie voor de regiodeals worden verstrekt uit een incidentele specifieke uitkering.  Naar verwachting is deze in 2028 volledig aangewend. 

5.3.3 Nationaal Groeifonds
Provinciale Staten hebben incidentele middelen toegekend tot en met het jaar 2027.

5.3.4 Europese programma's
Het verloop van de bestedingen is gebaseerd op het lopende Europese meerjarenprogramma.

Verhouding dekkingsbronnen

Terug naar navigatie - Kerntaak 5: Regionale economie - Verhouding dekkingsbronnen

In het diagram en de tabel hieronder worden de begrote lasten van deze kerntaak voor 2027 per dekkingsbron weergegeven.

Bedragen x €1.000