Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur
Dit is hoe wij denken
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Dit is hoe wij denkenDeze kerntaak richt zich op een sterk en betrokken openbaar bestuur in Overijssel, waarbij we luisteren en verbinding leggen met onze inwoners.
Voor een goed functionerende democratie is het belangrijk dat iedereen meedoet, zo komen we tot de beste oplossingen voor Overijssel. We nodigen daarom iedereen uit om mee te denken en te doen.
We betrekken inwoners en partners bij onze opgaven, zoals vormgegeven in onze Overijsselse Participatievisie en -werkwijze. Daarnaast zorgen we ervoor dat onze belangen goed vertegenwoordigd zijn in Europa en Den Haag.
We zien om naar onze medeoverheden en kijken waar we kunnen bijdragen. Waar mogelijk en wenselijk dragen we bij aan oplossingen. Verder streven we naar doelmatige en toegankelijke subsidieregelingen waarbij gebruikers zo min mogelijk administratieve lasten ervaren.
Overijssel moet een veilige plek zijn en blijven voor iedereen. We zetten de strijd tegen ondermijnende activiteiten voort door onze eigen weerbaarheid op orde te hebben en samen met gemeenten, politie en veiligheidspartners werken we intensief om signalen vroegtijdig op te pakken en Overijssel veiliger te maken.
We willen de mogelijkheden van digitalisering en data nog beter benutten om ons beleid en de kwaliteit van ons bestuur te ondersteunen.
Bij vrijwel alles wat we doen hebben we inwoners, instellingen, bedrijven en medeoverheden nodig. We werken daarom aan het goed houden van bestaande relaties met hen.
Overijssel in cijfers
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Overijssel in cijfersAlle voor deze kerntaak relevante kengetallen zijn hier te vinden
Dit is wat wij doen
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Dit is wat wij doen7.1 Goed openbaar bestuur in Overijssel
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Dit is wat wij doen - 7.1 Goed openbaar bestuur in OverijsselVoor een goed openbaar bestuur in Overijssel werken wij samen met Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen. We zien dat er veel op onze gemeenten afkomt. Wanneer nodig en wenselijk bekijken we per opgave of en op welke wijze we de gemeenten kunnen helpen en of het binnen onze mogelijkheden past. (7.1.1).
Als toezichthouder zien wij erop toe dat Overijsselse gemeenten, waterschappen en gemeenschappelijke regelingen hun taken zorgvuldig uitvoeren en dat zij financieel gezond zijn en blijven. In dit kader bereiden we ons onder meer voor op de nieuwe Archiefwet, die naar verwachting 1-1-2027 in werking treedt (7.1.2).
Wij ondersteunen onze partners in de strijd tegen ondermijning door de uitvoering van de beleidsnota ondermijning 2024-2027 en zetten in op verdere verbetering van de weerbaarheid en integriteit van de eigen organisatie (7.1.3)
De Commissaris van de Koning draagt als voorzitter van Provinciale en Gedeputeerde Staten bij aan een transparant en goed openbaar bestuur. Daarnaast geeft hij invulling aan zijn Rijkstaken, zoals de benoeming van burgemeesters en het voorzitterschap van de Provinciale Regietafel Asiel (7.1.4). We worden geconfronteerd met geopolitieke ontwikkelingen in en buiten Europa en internationale gebeurtenissen zoals langdurige stroomuitval, hacks, extreme weersomstandigheden en een pandemie. Hierdoor kijken wij kritisch naar onze weerbaarheid met als prioriteit de effectiviteit en paraatheid van provinciale crisisorganisatie, de weerbaarheid van de provinciale diensten en infrastructuur en de wijze waarop de CdK in zijn rol als Rijksheer medeoverheden kan ondersteunen om de Overijsselse samenleving (civiel) weerbaar te maken (7.1.5).
-
Acties 2027
- Wij voeren gesprekken met gemeenten en waterschappen over hun bestuurlijke en ambtelijke slagkracht in relatie tot de financiële context. Waar mogelijk en wenselijk dragen we bij aan oplossingen en bevorderen we mogelijkheden tot samenwerking.
- De Commissaris van de Koning voert overleg met een delegatie van het bestuur van de VNG Overijssel en op uitnodiging nemen we deel aan de bestuurlijke platforms van de VNG Overijssel (financieel, ruimtelijk, sociaal en infosamenleving).
- Wij brengen binnen het Interprovinciaal Overleg (IPO) de Overijsselse belangen voor het voetlicht en benutten we samen met relevante partners onze lobbykracht richting het rijk en de Europese Unie.
- Wij versterken de informatievoorziening tussen GS en PS omtrent IPO-zaken, mede aan de hand van terugkoppeling in de Statencommissies.
- Wij maken na de Statenverkiezingen en de coalitievorming kennis met de colleges van B&W.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema, PH Ruimtelijke ordening -
Acties 2027
- Wij stellen jaarlijks in april voor iedere gemeente een totaalbeeld interbestuurlijk toezicht (IBT) vast.
- Wij signaleren bij een rode of oranje kleuring van het totaalbeeld risico’s waarop naar onze mening actie nodig is, en gaan hierover in gesprek met de betreffende gemeente.
- Wij houden financieel toezicht op onze 25 gemeenten, 2 waterschappen en 17 gemeenschappelijke regelingen.
- Wij begeleiden gemeenten die onder preventief toezicht staan, met als doel zo snel mogelijk terug te keren naar een financieel gezonde situatie waarbij repressief toezicht volstaat.
- Wij stellen vanuit archieftoezicht voor 25 gemeenten, 1 waterschap en een aantal gemeenschappelijke regelingen IBT-beoordelingen op en leggen in dat kader 10 tot 15 inspectiebezoeken af.
- Wij investeren in capaciteit en kennis om uitvoering te kunnen geven aan nieuwe archief- en informatiewetgeving.
- Wij beheren vanuit onze wettelijke archieftaak de overgebrachte analoge (papieren) archieven overeenkomstig de met Collectie Overijssel gesloten dienstverleningsovereenkomst.
- Wij beheren vanuit onze wettelijke archieftaak de overgebrachte digitale archieven van de provincie door het in productie nemen van een eigen digitaal e-depot.
- Wij stellen via de provinciearchivaris jaarlijks een toezichtsrapportage op over door ons uitgevoerde beheeractiviteiten van niet-overgebracht archief en eventueel verworven particuliere archieven van provinciaal belang.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema, Tijs de Bree -
Acties 2027
- Wij investeren op het vergroten van de bewustwording (en weerbaarheid) van ambtenaren en bestuurders door onder andere integriteitsworkshops voor nieuwe medewerkers, een jaarlijkse bijeenkomst voor alle medewerkers, nieuwsbrieven en een jaarlijkse Meld Misdaad Anoniem campagne om de meldingsbereidheid van signalen van ondermijning in Overijssel te vergroten.
- Wij passen conform onze BIBOB-beleidsregel 2026 de bevoegdheden uit de Wet Bevordering Integriteitsbeoordelingen door het Openbaar Bestuur (Wet Bibob) toe op vergunningen, subsidies, aanbestedingen en vastgoedtransacties.
- Wij werken samen met de districten en/of gemeenten in IJsselland en Twente aan de:
- Kennis- en informatie-uitwisseling over ondermijning en tussen alle ketenpartners om zo
ondermijning effectief tegen te kunnen gaan. - Inzet van het provinciaal expertteam door en in opdracht van gemeenten bij het tegengaan
van ondermijning in hun gemeente en dan in het bijzonder in het buitengebied (waaronder
vitale vakantieparken).
- Kennis- en informatie-uitwisseling over ondermijning en tussen alle ketenpartners om zo
- Wij nemen deel aan de reguliere overleggen met onze (veiligheids-)partners (politie, belastingdienst, gemeenten e.a.) binnen het samenwerkingsverband Regionaal Informatie- en Expertisecentrum Oost-Nederland (RIEC-ON) om signalen van ondermijning in kaart te brengen.
- Wij versterken en vergroten de weerbaarheid van jongeren tussen de 10 en 17 jaar tegen ondermijnende criminaliteit. Samen met partnerorganisaties stellen we een aanpak en een menukaart met interventies op. Gemeenten kunnen gebruik maken van de subsidie die we verstrekken om deze aanpak te realiseren.
- Wij bouwen, met de inzet van veiligheidscoaches, aan vertrouwen en verbinding met bewoners, erfbetreders, dorpsbelangen en gemeenten. Daarnaast worden trends en signalen uit het veld opgehaald en gedeeld met ketenpartners om gezamenlijk tot gerichte acties te komen.
-
Wij passen in 2027 het programma ondermijning aan op basis van de eindevaluatie die we in samenwerking met de regio’s Ijsselland en Twente en de ketenpartners uitvoeren. Daarmee geven we opvolging aan de structurele middelen die voor de aanpak ondermijning beschikbaar zijn gesteld in de P-nota 2027.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij behandelen de procedures voor (nieuwe) benoeming burgemeesters en de herbenoemingsprocedures voor zittende burgemeesters en bereiden de reguliere klankbordgesprekken met alle 25 burgemeesters voor.
- Wij bereiden de ambtsbezoeken, gemiddeld 6 per jaar, aan de Overijsselse gemeenten voor.
- Wij bereiden (werk)bezoeken van het Koninklijk Huis (mede) voor en adviseren over voorstellen voor Koninklijke onderscheidingen en Koninklijke predicaten.
- Wij behandelen bemiddelingsverzoeken aan de Commissaris van de Koning en nemen deze binnen 4 weken al dan niet inhoudelijk in behandeling.
- Wij bevorderen en bewaken vanuit de rol van de Commissaris van de Koning de kwaliteit van het openbaar bestuur, bestuurlijke weerbaarheid, integriteit en veiligheid van provinciale Overijsselse bestuurders en volksvertegenwoordigers, inclusief die van de 25 gemeenten en het Waterschap Vechtstromen.
- Wij verzorgen de reguliere inhoudelijke ondersteuning van de Provinciale Regietafel Asiel en de beleidsadvisering op de thema's asiel en vluchtelingen. Dit doen we omdat de Commissaris van de Koning als Rijksorgaan voorzitter is van de Provinciale Regietafel Asiel.
- Wij bereiden een Overijssels programma voor inzake de viering van 500 jaar Overijssel.
- Wij bereiden nieuw beleid voor met betrekking tot ‘herdenken en vieren’ en wij doen dit in samenhang met het actualiseren van de subsidieregeling ‘Dodenherdenking en bevrijdingsfestival 2024 tot en met 2027’ (UBS 8.1).
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij vergroten het bewustzijn en de paraatheid binnen de organisatie en onderzoeken verdere noodzakelijke maatregelen door ook in 2027 doorleefsessies te organiseren en uit te voeren, waarin wij gezamenlijk ervaren waar kwetsbaarheden zitten en hoe wij op een laagdrempelige manier onze weerbaarheid kunnen verbeteren en doen daar nadere aanvullende voorstellen voor.
- Wij versterken de samenwerking met (mede-)overheden door deze verder vorm te geven en, op basis van toegevoegde waarde, gericht te zoeken naar waar wij elkaar kunnen aanvullen en versterken in het vergroten van de weerbaarheid op lokale, provinciale en nationale schaal.
- Wij trekken met het Rijk samen op om de weerbaarheid in de samenleving te vergroten en agenderen ontwikkelingen en noodzakelijke nationale maatregelen die we nodig hebben om Overijssel weerbaar te maken en te houden.
- Wij vertalen het advies van TwynstraGudde naar concrete uitvoering door een uitvoeringsagenda op te stellen voor het versterken van de weerbaarheid van onze interne (crisis)organisatie en in 2027 het eerste deel van de bijbehorende maatregelen te realiseren.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema
7.2 Wendbaar en eigentijds openbaar bestuur
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Dit is wat wij doen - 7.2 Wendbaar en eigentijds openbaar bestuurOm tijdig en adequaat in te spelen op ontwikkelingen die relevant zijn voor het openbaar bestuur, volgen wij de trends en ontwikkelingen in de maatschappij. We zetten ons actief in om de kinderen en jongeren vroegtijdig in aanraking te laten komen met democratie en burgerschap. Daarom zijn we onder andere actief op de Overijsselse scholen (7.2.1).
We betrekken inwoners en partners bij onze opgaven, zoals vormgegeven in onze Overijsselse Participatievisie en -werkwijze (7.2.2). Wij verzamelen en analyseren data om de ontwikkeling van beleid te ondersteunen en de realisatie te monitoren; we zijn transparant over deze data en zorgen voor zover mogelijk dat ze beschikbaar zijn voor iedereen die daar belang bij heeft, bijvoorbeeld door onze Kennishub Overijssel (7.2.3).
-
Acties 2027
- In het verkiezingsjaar 2027 worden meerdere debat- en verkiezingsactiviteiten voor jongeren onder de vlag Overijssel doet mee! (ODM) georganiseerd.
- Wij organiseren samen met ProDemos zo’n 300 gastlessen en activiteiten over democratie en rechtstaat op scholen in Overijssel en bij de Overijsselse gemeenten.
- Wij organiseren, samen met Tienskip, drie projectdagen op het provinciehuis om jongeren te betrekken bij het democratisch proces.
- Wij onderhouden een netwerk op het thema burgerschap met Overijsselse basisscholen, MBO- en HBO-scholen (bijvoorbeeld Deltion, ROC Twente en Windesheim) en andere organisaties zoals het Memory Vrijheids Museum, onder meer door gezamenlijke lesprogramma's te ontwikkelen en speciale projectdagen te organiseren.
- Wij ondersteunen minimaal de helft van de gemeenten in Overijssel bij ‘democratische activiteiten’ en faciliteren en coördineren lokale activiteiten die voor alle gemeenten beschikbaar zijn, zoals de Democratiefabriek.
- Wij vernieuwen indien nodig het activiteitenpalet van ODM, zodat we aan blijven sluiten bij de behoeften van jongeren. Wij bewaken en onderhouden actief de kwaliteit van onze activiteiten, waarbij we speciaal letten op inclusiviteit en samenwerking met interne en externe partijen.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij verankeren de participatiewerkwijze in de organisatie en in onze besluitvormingsprocessen voor beleid en uitvoering. In voorstellen die we aan Provinciale Staten voorleggen en voorstellen waarover Gedeputeerde Staten besluiten, maken we aan de start van het proces via een participatieplan inzichtelijk hoe participatie wordt vormgegeven.
- Wij vergroten de transparantie en lerende werking van participatie door in participatieverslagen bij statenvoorstellen en statenbrieven inzicht te geven in het doorlopen proces, de participatieopbrengst en de wijze waarop opbrengsten zijn verwerkt in beleid of uitvoering.
- Wij ontwikkelen een aanpak voor maatschappelijke initiatieven uit de samenleving door binnen de provinciale kaders ruimte te creëren voor maatwerk, ondersteuning en samenwerking met initiatiefnemers.
- Wij monitoren de effecten van participatie door tijdens en na participatieprocessen feedback op te halen, zodat beter zichtbaar wordt wat participatie oplevert voor beleid, uitvoering en samenleving.
- Wij versterken de kennis, vaardigheden en het lerend vermogen rondom participatie binnen de organisatie, onder andere via trainingen, inspiratiesessies, praktijkuitwisseling en de jaarlijkse participatie-inspiratiedag met Provinciale Staten.
- Wij blijven de participatietoolkit verder ontwikkelen met passende werkvormen, technologische ondersteuning (zoals AI-toepassingen) en doelgroepgerichte aanpakken, waaronder jongerenparticipatie.
- Wij faciliteren samenwerking en kennisuitwisseling binnen het Overijssels Participatienetwerk en het Provinciaal Netwerk Participatie, zodat praktijkervaringen, geleerde lessen en ontwikkelingen rondom participatie actief worden gedeeld en toegepast.
Verantwoordelijk portefeuillehouderPH Participatie -
Acties 2027
- Wij faciliteren het datagedreven werken binnen de provincie door innovatieve projecten uit te voeren en tegelijkertijd te zorgen voor een solide databasis door de (meta) datakwaliteit te verhogen en de wettelijke verplichte basisregistraties goed te beheren en te gebruiken.
- Wij ondersteunen de beleidsvelden en programma’s met de kennis die nodig is in de vorm van maatwerkproducten zoals bijvoorbeeld dashboards, digitale kaarten en doorlopende onderzoeksprogramma’s.
- Wij gaan ons geografische informatiesysteem toekomstbestendig maken zodat we effectiever informatie kunnen creëren en ontsluiten. We kunnen hierdoor het toenemend aantal gebruikers en het datagedreven werken binnen de provincie beter faciliteren.
- Wij delen als kennismakelaar actief onze kennis door samen te werken met gemeenten en kennisinstellingen en door de Kennishub Overijssel. (Ruwe) data worden hier ook zoveel mogelijk ontsloten.
- Wij blijven kwalitatief onderzoek breed inzetten in de organisatie als belangrijk onderzoeksinstrument, bijvoorbeeld om te leren binnen beleidsprogramma’s en projecten.
- Wij experimenteren op veilige en verantwoorde wijze in het Proeflokaal met bestaande en nieuwe technologieën zoals AI met als doel te onderzoeken of en hoe deze ingezet kunnen worden om bij te dragen aan de provinciale doelen.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema
7.3 Effectief eigen bestuur
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Dit is wat wij doen - 7.3 Effectief eigen bestuurWij behartigen de Overijsselse belangen en werken aan maatschappelijke resultaten voor onze provincie. Dit doen wij door samenwerking in ons eigen bestuur en een goede samenwerking met overheden, en gezamenlijk met maatschappelijke organisaties, onderwijs en bedrijfsleven in onze regio’s Stedendriehoek, Zwolle en Twente. Door relatiebeheer en lobby op Nederlands, Duitse en Europese schaal willen we de zichtbaarheid en betrouwbaarheid van Overijssel in onze netwerken vergroten. Hiermee bevorderen we de samenwerking en de realisatie van onze doelen (7.3.1).
Wij geven uitvoering aan de Wet open overheid (Woo) en dragen zo bij aan een open en transparante overheid. We maken informatie actief openbaar en behandelen verzoeken om informatie zorgvuldig (7.3.2). Daarnaast zorgen wij voor passend en transparant communicatiebeleid, open en uitlegbaar (7.3.3).
Bij de afhandeling van bezwaar en beroep richten wij ons op de dialoog en het oplossen van conflicten volgens de door ons vastgestelde ‘Methode Overijssel’ (7.3.4). De belangrijkste taak van Gedeputeerde Staten is het voorbereiden en uitvoeren van besluiten door Provinciale Staten. Daarnaast voeren GS een groot aantal regelingen van de rijksoverheid uit (7.3.5).
Dienstverlening is hoe wij in contact zijn met inwoners en organisaties. Het omvat alles wat we doen: van informatie verstrekken en subsidies behandelen tot besluiten nemen en gesprekken voeren. Het programma Dienstverlening richt zich op een online en offline toegankelijke dienstverlening voor inwoners en organisaties. We meten structureel de tevredenheid en voeren verbeteracties uit. Ook creëren we bewustwording onder medewerkers voor een dienstverlenende houding. (7.3.6)
-
Acties 2027
- Wij werken in Regio Zwolle samen met partners aan projecten uit de meerjarenagenda en zijn betrokken bij het opstellen van de nieuwe meerjarenagenda en een regionale investeringsagenda. Deze samenwerking draagt bij aan bijvoorbeeld ontwikkeling van het stedelijk gebied, oplossingen voor waterberging en scholing voor de arbeidsmarkt. Wij zetten hiervoor onze provinciale middelen in en beheren ook de Rijksmiddelen voor de Regiodeals.
- Wij werken in de Regio Stedendriehoek samen met gemeenten aan de uitvoering van de Strategische Agenda. Samen met het Rijk en onze partners stellen wij een verstedelijkingsstrategie op en een regionale investeringsagenda. Wij zorgen dat onze financiering goed aansluit op projecten uit de Regio Deal.
- Wij werken in Twente samen met gemeenten, de Twente Board en het Rijk aan regionale doelen. Wij maken een gezamenlijke verstedelijkingsstrategie, zijn betrokken bij het opstellen van een regionale investeringsagenda en sluiten aan op de Regio Deals en het Nationaal Programma Vitale Regio’s (NPVR), zodat onze inzet goed past bij de ambities van de regio.
- Wij lobbyen op Nederlandse-, Duitse- en Europese schaal op basis van geprioriteerde provinciale lobby-agenda’s, met focus op de opgaven van Overijssel, zoals overeengekomen met onze partners en vastgelegd in het Coalitieakkoord.
- Wij organiseren relatie- en netwerkbijeenkomsten en ontmoeten partners in Nederland, Duitsland en Europa, waaronder onder andere de jaarlijkse ontmoeting met Oost-Nederlandse Kamerleden, het Regiocongres, de Koningsdagreceptie in Düsseldorf, de Grenslandconferentie en de European Week of Regions and Cities (EWRC) in Brussel.
- Wij lobbyen samen met onze partners voor het beschikbaar komen van Europese fondsen voor Oost-Nederland/Overijssel in de periode 2021-2027, en in voorbereiding op de nieuwe programmaperiode 2027-2034. (Zie ook prestatie 5.3.4 Realisatie Europese programma’s).
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema, Liesbeth Grijsen, Erwin Hoogland en Martijn Dadema -
Acties 2027
- Wij handelen binnengekomen Woo-verzoeken af.
- Wij treden in overleg met verzoekers om verwachtingen over de behandeling, planning en afhandeling van Woo-verzoeken helder te maken.
- Wij treffen voorbereidingen voor de gefaseerde invoering van actieve openbaarmaking onder de Wet open overheid, zodat wij tijdig kunnen voldoen aan de wettelijke verplichtingen.
- Wij verbeteren de toegankelijkheid en vindbaarheid van openbaar gemaakte informatie, onder andere door de verdere ontwikkeling van het publicatieplatform.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij communiceren in al onze uitingen in begrijpelijke en duidelijke taal, trainen medewerkers en benutten goede voorbeelden en denkkracht van inwoners en andere overheden om dit te blijven doen.
- Wij voeren acties uit naar aanleiding van de 0-meting digitale toegankelijkheid. Daarbij streven wij naar begrijpelijke taal (niveau B1) en goed toegankelijke websites.
- Wij passen jaarlijks 25 losse projectwebsites aan of integreren ze in de provinciale website, zodat ze voldoen aan de wettelijke eisen voor digitale toegankelijkheid.
-
Wij verkennen hoe we de mogelijkheden voor doven- en slechthorenden om toegang te krijgen tot provinciale informatie verder kunnen uitbouwen.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij handelen bezwaarschriften en klachten vanuit een open houding en gericht op een goede communicatie, in een begrijpelijke taal. Indien nodig schakelen wij een mediator of onafhankelijke deskundigen in om te komen tot een duurzame oplossing.
- Wij benutten bezwaren, klachten en claims als leerpunten om het handelen van de provincie te verbeteren en adviseren intern over kansen voor verbeteringen.
- Wij streven ernaar om minstens 75% van de bezwaarschriften binnen de wettelijke termijn af te handelen. Daarbij houden we rekening met wettelijke verdagingsmogelijkheden en opschorting van de termijn in overleg met belanghebbenden.
- Wij richten een onafhankelijke externe adviescommissie in en leggen de aangepaste werkwijze voor de behandeling van bezwaarschriften en klachten vast.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij voeren de circulaires van het Rijk betreffende beloning politieke ambtsdragers provincies uit.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Wij ontwikkelen structurele, organisatiebrede tevredenheidsonderzoeken over dienstverlening.
- Wij organiseren kleinschalige gesprekken met inwoners en organisaties om ervaringen en verwachtingen op te halen (voice of customer).
- Wij creëren bewustwording onder medewerkers ten aanzien van menselijke dienstverlening.
- Wij onderzoeken de mogelijkheden om te komen tot één online portaal waar inwoners en organisaties zelf zaken kunnen regelen, bekijken en volgen.
- Wij verkennen de doorontwikkeling van het Overijssel Loket ten behoeve van een goede en efficiënte dienstverlening.
- Wij werken aan het verder optimaliseren en verbeteren van onze dienstverlening zoals vastgelegd in de visie op dienstverlening en het bijhorende uitvoeringsdocument.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema
7.4 Provinciale Staten en advies
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Dit is wat wij doen - 7.4 Provinciale Staten en adviesProvinciale Staten zijn in staat om hun kaderstellende, controlerende en volksvertegenwoordigende rol zo goed mogelijk uit te voeren. De Statengriffie ondersteunt, adviseert en informeert Provinciale Staten hierbij (7.4.1). Hierbij worden Provinciale Staten goed ondersteund in hun controlerende rol door de ‘hulptroepen’ Rekenkamer en accountant.
Trendbureau Overijssel heeft de opdracht om het debat over de toekomst van Overijssel te ondersteunen met trendverkenningen én als sparringspartner voor Overijsselse overheden en hun maatschappelijke partners (7.4.2). De SER Overijssel adviseert GS over sociaal-economische thema's in Overijssel (7.4.3).
-
Acties 2027
- Wij versterken de verbinding met de samenleving. Daarbij zetten we in op communicatie en participatiekansen voor PS. Zo willen wij meer doen met video, experimenteren met een podcast en denken wij graag mee over een motiemarkt of andere invulling van infosessie- en commissiedagen. In 2027 willen we dit verder ontwikkelen, als is e.e.a. ook afhankelijk van hoe de nieuwe Staten daar over denken.
- Wij communiceren politiek neutraal. Onze communicatie is gericht op het vergroten van de zichtbaarheid van PS. Het uitgangspunt is dat laten zien wat PS doen, waar de Statenleden zijn en hoe besluitvorming verloopt. Dit doen wij onder andere via de Statensite, Social Media, de nieuwsbrief en het activiteitenoverzicht. Daarbij gebruiken wij begrijpelijke taal (niveau B1), een (digitaal) toegankelijke website en begeleiden we inwoners ook met hun verwachtingen van PS.
- Met de werkgroep integriteit en integriteitsambassadeurs besteden we ook in 2027 aandacht aan integriteit, agressie en ongewenste omgangsvormen en ondermijning.
- Wij zoeken zowel binnen als buiten de organisatie contact met professionals en collega’s om de zichtbaarheid van zowel PS als de griffie te vergroten en trends te volgen.
- Wij onderzoeken de mogelijkheden voor de inzet van Kunstmatige Intelligentie (AI).
- Wij evalueren de werkwijze van de huidige Statenperiode om hier lessen uit te trekken. Dit doen wij vooruitlopend op de verkiezingen in 2027
- Wij bereiden de Provinciale Statenverkiezingen voor, onder andere door door het operationaliseren van Stemhulp, het organiseren van een aftrap verkiezingen, het(mede)organiseren van verkiezingsdebatten en het informeren over (het belang van) de democratische rechtsstaat.
- Wij ontwikkelen een introductieprogramma voor nieuwe Statenleden.
- Wij bereiden ons voor op de Verkiezingen van de Eerste Kamer.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- Trendbureau Overijssel levert aanvullende deelproducten in het kader van de verkenning ‘De Toekomst van Vandaag’ op waar belangstellenden gebruik van kunnen maken.
- Trendbureau Overijssel blijft de uitkomsten van eerdere verkenningen delen met belangstellenden.
- Trendbureau Overijssel voert in overleg met de Programmaraad nieuwe verkenningen uit.
- Trendbureau Overijssel levert, op verzoek, een bijdrage aan activiteiten van derden, in vorm van presentaties, workshops, hulp bij vraagarticulatie, schriftelijke bijdragen/commentaar, deelname werksessies etc.
Verantwoordelijk portefeuillehouderAndries Heidema -
Acties 2027
- De Sociaal Economische Raad Overijssel geeft ten minste vier gevraagde en/of ongevraagde adviezen aan GS over sociaal-economische thema’s in Overijssel (in kwartaal 4 van elk jaar zijn deze onderwerpen bekend).
- De Sociaal Economische Raad Overijssel biedt een platform voor werkgevers- (VNO-NCW Midden en MKB Nederland) en werknemersorganisaties (FNV en CNV) in Overijssel, de arbeidsmarktregio’s en LTO Noord.
- De Sociaal Economische Raad Overijssel vertaalt landelijke ontwikkelingen door vanuit SER Nederland en inbrengen van ontwikkelingen en adviezen vanuit SER Overijssel.
- De Sociaal Economische Raad Overijssel onderhoudt contact met de economic boards, Oost NL, kennis- en onderwijsinstellingen en andere sociaal-economische organisaties in Overijssel, deelnemen aan bijeenkomsten en input leveren voor beleid van derden.
Verantwoordelijk portefeuillehouderErwin Hoogland
Risico's
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Risico'sRijkskortingen op gemeentefonds verhogen risico op financieel toezicht
Het Rijk heeft met ingang van 2026 een korting doorgevoerd op het provincie en gemeentefonds. Dit vergroot het risico dat een stijgend aantal gemeenten onder preventief toezicht zal komen. Dit effect is voor gemeenten in 2025 iets gedempt door een extra bijdrage voor jeugdzorg, waardoor het zogenoemde ravijnjaar opschuift naar 2028. Voor 2027 anticiperen we daarop door bij het Rijk te blijven agenderen dat er balans moet zijn tussen de gemeentelijke taken en daarvoor beschikbaar gestelde rijksmiddelen. Daarnaast houden we rekening met extra inzet voor de uitoefening van ons financieel toezicht richting het nieuwe ravijnjaar 2028.
Wet open overheid
Het aantal Woo-verzoeken is de afgelopen jaren sterk toegenomen. Daarnaast worden verzoeken, mede door het gebruik van AI-tools, steeds omvangrijker en complexer. Ondanks de uitbreiding van de personele capaciteit staat de tijdige afhandeling van Woo-verzoeken onder druk. Dit kan leiden tot overschrijding van de wettelijke termijnen. In die gevallen nemen wij tijdig contact op met indieners en proberen we waar mogelijk afspraken te maken over de termijnen. Daarnaast onderzoeken wij technologische mogelijkheden om het afhandelingsproces te versnellen en werken we continu aan de verbetering van het behandelproces.
Bezwaar en beroep
In 2026 en 2027 zijn en worden besluiten genomen over aanvragen voor projectbesluiten voor windenergie. In veel gevallen zal tegen deze besluiten bezwaar en beroep zal worden ingesteld. Dit legt extra druk op de personele capaciteit van onze juristen. Mogelijk is opschaling van de capaciteit en/of inzet van externe expertise nodig. Wij informeren u hierover via de P&C-cyclus.
Financiën
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - FinanciënIn onderstaande tabel staan de baten en lasten van deze kerntaak voor zover er een bedrag in de begroting is opgenomen. De tabel is uit te klappen voor meer details.
Toelichting meerjarenbegroting
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Toelichting meerjarenbegroting7.1.2 Interbestuurlijk toezicht
De stijging in de begroting 2027 en 2028 wordt veroorzaakt door de in de perspectiefnota toegekende incidentele middelen voor de Archiefwet.
7.1.3 Integere overheid
Vanaf 2028 laat de programmabegroting een daling zien. Dit geeft een wat vertekend beeld. De incidentele middelen voor deze coalitieperiode zijn weliswaar eindig, maar daar staat tegenover dat er via het 'traject structurele begroting', structurele middelen zijn toegevoegd. Deze middelen zijn grotendeels aan het personeelsbudget toegevoegd en niet zichtbaar op het programmabudget.
7.1.4 (Rijks)taken Commissaris van de Koning
De begroting in 2027 is een stuk lager dan die van 2026. Dit komt doordat er in 2025 incidentele rijksmiddelen beschikbaar zijn gesteld voor weerbaar bestuur kleine gemeenten, de spreidingswet en de regietafel Asiel.
7.1.5 Weerbare samenleving
In de perspectiefnota 2027 is incidenteel geld vrijgemaakt voor het thema weerbaarheid.
Verhouding dekkingsbronnen
Terug naar navigatie - Kerntaak 7: Kwaliteit openbaar bestuur - Verhouding dekkingsbronnenIn het diagram en de tabel hieronder worden de begrote lasten van deze kerntaak voor 2027 per dekkingsbron weergegeven.
